Jasný slib Fialy a spol.: Spolu před volbami, spolu po nich. V únoru představíme program naší vlády

Tomu se říká jasný slib voličům. Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová ve středu ráno předstoupili před novináře a rázně vyvrátili spekulace o tom, že si po volbách ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou po svém. „Pracujeme na koaliční smlouvě, bude obsahovat nejen společný postup před volbami, ale také po volbách,“ smetl pochybnosti Fiala. Předsedkyně TOP 09 pak dodala, že právě Fiala je jednoznačným kandidátem koalice na příštího premiéra.

Deník Právo v pondělí napsal, že ODS, lidovci a TOP 09 pojedou po volbách na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici. Osobně jsem na to reagoval komentářem, který nyní musím korigovat. Tedy pokud si máme jako voliči zachovat aspoň elementární důvěru k politikům a především k tomu, co nám slibují před volbami. Takže pokud jsem v pondělí napsal, že nelze vyloučit scénář, že sice budete hlasovat pro ODS, lidovce nebo TOP 09, protože si přejete konec Andreje Babiše ve vládě, avšak po volbách zjistíte, že jste svým hlasem přispěli ke vzniku jeho příští vlády na novém, tentokrát středo-pravém půdorysu, dnes musím vzít tento výrok zpět.

Lídři zmíněných stran to ráno řekli jasně. „Máme základní ideová východiska naší spolupráce. Obsahují i další konkrétní kroky toho, čeho chceme dosáhnout. Není to ale ještě politický program. Na něm nyní intenzivně pracujeme, do konce února ho představíme. Bude to program pro příští vládu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Ve většině krajů jsme se dokázali domluvit na společných koalicích. Je logické, že budeme i po sněmovních volbách postupovat společně. Naše strany mají největší počet komunálních politiků, jsme lidem blízko. Náš společný program chceme naplňovat i po volbách,“ doplnil šéf lidovců Marian Jurečka. Fiala následně čelil i konkrétnímu dotazu jednoho z přítomných novinářů.

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

sinfin.digital