Spolu, ale jen dokud nám nedáte hlas. Jak číst fatální přiznání nové koalice?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Působí to jako neuvěřitelná zpráva. Zástupci ODS, TOP 09 a lidovců deníku Právo přiznali, že jejich společná koalice je čistě účelovým manévrem. Její trvání podle deníku skončí v momentě, kdy se zavřou volební místnosti. Po volbách se tyto tři strany, které kandidují s heslem „Jdeme do toho SPOLU“, zase rozejdou. Vlastně tím přiznávají, že jim nejde ani tak o změnu poměrů, jako především o sebe.

Až s jistou samozřejmostí by jeden čekal, že se za celým plánem schovává minimálně chuť postupovat v tomto bloku také po volbách. Prostě že tato koalice vzniká s tím, že bude v ideálním případě tvořit jádro nějaké budoucí vlády. Že chce mít každá z trojice stran i po příštích volbách svůj vlastní poslanecký klub, nikoho nepřekvapí, ale skoro neuvěřitelně působí, s jakou lehkostí už teď představitelé SPOLU přiznávají, že se ani nepokoušejí o dlouhodobější a hlubší spolupráci. Vlastně tím voličům vzkazují, že jde o trik, jak je přilákat na svou stranu v den voleb.

Především je to ale klam. V poměrném volebním systému, jaký máme u nás, se zpravidla vládne v koaličním formátu, a pokud tady vzniká koalice před volbami, tak bychom čekali, že bude pokračovat i po volbách. Jenže jsme v Česku. A podle zjištění deníku Právo si půjde každá z trojice stran po volbách vlastní cestou. „Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,“ řekl předseda lidovců Marian Jurečka Právu, respektive Novinkám.cz, které ve zprávě dodávají: „Strany (...) pojedou na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici.”

Kdy přesně se z Česka stalo Somálsko Evropy? Přípravy na očkování ukazují, jak se zařazujeme mezi „failed states“

Co nám tím tedy předáci zmíněných uskupení vzkazují? Předně: ODS potřebuje zamaskovat, že se jí ani po sedmi letech v opozici nedaří expandovat, pro lidovce a TOP 09 je to zase existenční nutnost a optimální metoda, jak eliminovat riziko spočívající v tom, že nepřekročí pět procent, bez kterých by obě formace skončily mimo sněmovnu. Hlavně ale přiznávají, že uzavřeli de facto účelové spojenectví, nikoli hodnotovou a programovou alianci, jejíž ambicí je spolu také vládnout. Výsledek může být pro řadu voličů vcelku krutým žertem.

Pokud zmíněné strany nepracují se společnou povolební strategií, jen tak mimochodem, na rozdíl od Pirátů a Starostů, kteří podle našich informací plánují, že se budou po volbách řídit heslem, „společně do opozice, společně do vlády“, nelze vyloučit scénář, že sice budete hlasovat pro ODS, lidovce nebo TOP 09, protože si přejete konec Andreje Babiše ve vládě, avšak po volbách zjistíte, že jste svým hlasem přispěli ke vzniku jeho příští vlády na novém, tentokrát středo-pravém půdorysu.

SDÍLET
sinfin.digital