Spolu, ale jen dokud nám nedáte hlas. Jak číst fatální přiznání nové koalice?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Působí to jako neuvěřitelná zpráva. Zástupci ODS, TOP 09 a lidovců deníku Právo přiznali, že jejich společná koalice je čistě účelovým manévrem. Její trvání podle deníku skončí v momentě, kdy se zavřou volební místnosti. Po volbách se tyto tři strany, které kandidují s heslem „Jdeme do toho SPOLU“, zase rozejdou. Vlastně tím přiznávají, že jim nejde ani tak o změnu poměrů, jako především o sebe.

Až s jistou samozřejmostí by jeden čekal, že se za celým plánem schovává minimálně chuť postupovat v tomto bloku také po volbách. Prostě že tato koalice vzniká s tím, že bude v ideálním případě tvořit jádro nějaké budoucí vlády. Že chce mít každá z trojice stran i po příštích volbách svůj vlastní poslanecký klub, nikoho nepřekvapí, ale skoro neuvěřitelně působí, s jakou lehkostí už teď představitelé SPOLU přiznávají, že se ani nepokoušejí o dlouhodobější a hlubší spolupráci. Vlastně tím voličům vzkazují, že jde o trik, jak je přilákat na svou stranu v den voleb.

Především je to ale klam. V poměrném volebním systému, jaký máme u nás, se zpravidla vládne v koaličním formátu, a pokud tady vzniká koalice před volbami, tak bychom čekali, že bude pokračovat i po volbách. Jenže jsme v Česku. A podle zjištění deníku Právo si půjde každá z trojice stran po volbách vlastní cestou. „Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,“ řekl předseda lidovců Marian Jurečka Právu, respektive Novinkám.cz, které ve zprávě dodávají: „Strany (...) pojedou na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici.”

Kdy přesně se z Česka stalo Somálsko Evropy? Přípravy na očkování ukazují, jak se zařazujeme mezi „failed states“

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital