GLOSA: Babiš dál vysává levici. ČSSD na tom byla podobně špatně naposledy před Zemanem

Vratislav Dostál

04. 06. 2017 • 16:54

Propad sociálních demokratů pokračuje, podle nejnovějšího volebního modelu agentury Kantar TNS by ČSSD volilo pouhých deset procent voličů a skončila by ve volbách až čtvrtá. Znamenalo by to pro ni zisk pouhých třiadvaceti mandátů. Méně poslanců měli v dolní komoře sociální demokraté naposledy po volbách v roce 1992, tedy ještě před nástupem Miloše Zemana do čela strany, tehdy jich bylo šestnáct. A nejen to: po dlouhé době disponují sociální demokraté nižší podporou, než třetí komunisté. Ani oni se ale nemají důvod radovat: oproti volbám v roce 2013 jejich podpora klesá, celkově by dneska obě levicové strany volilo v součtu 20,5 procent voličů, tedy pouhá pětina. Závěr je jasný: bez ohledu na vládní krizi hnutí ANO dominuje předvolebním šetřením, Andreji Babišovi se i nadále daří vysávat především voliče nalevo od politického středu.

Tuto tezi potvrzuje postupný nárůst ODS: ve volebním modelu, který byl zveřejněn v neděli odpoledne v Otázkách Václava Moravce na ČT24, by skončila druhá s podporou 11,5 procent hlasů. Přesto je také situace napravo od středu tristní: občanské demokraty (11,5 %), lidovce (8,5 %) a TOP 09 (9 %) by v součtu v květnu volilo 29 procent voličů. Tedy o dvě a půl procenta méně než hnutí ANO (31,5 %). Kromě zmíněných stran by se do dolní komory dostala také SPD Tomia Okamury se ziskem šesti procent hlasů.

Pozoruhodné je porovnat podporu jednotlivých stran s jejich volebním výsledkem: oproti roku 2013 disponuje vyšší podporou hnutí ANO (nárůst o třináct procentních bodů), ODS (nárůst o necelé čtyři procenta) a lidovci, které by podle květnového šetření agentury Kantar TNS volilo o necelá dvě procenta voličů více, než na podzim v roce 2013. Všechny ostatní formace oproti posledním volbám ztrácí: ČSSD ztratila okolo deseti procentních bodů, tedy téměř polovinu voličů, komunisté klesli o čtyři procenta, TOP 09 o tři a SPD o necelé procento.

Pokud by takto na podzim volby skutečně dopadly, zůstane tu ve sněmovně jedna jediná dominantní strana a šest malých formací, mezi kterými by si Babiš vybíral svého vládního partnera. Výstupy z šetření agentury Kantas TNS ještě více vyniknou, pokud se podíváme na přepočet hlasů na mandáty: hnutí ANO by bralo 78 poslanců, ODS 29, komunisté 25, ČSSD 23, TOP 09 devatenáct, KDU-ČSL šestnáct a SPD deset. K tomu je potřeba učinit jednu poznámku: agentura se v květnu nedotazovala na podporu koalice lidovců a Starostů, nýbrž na podporu obou stran zvlášť. Přesto si můžeme alespoň načrtnout, jak by mohla po volbách vypadat nová vláda.

Hnutí ANO by mohlo vytvořit většinovou dvoukoalici celkem se třemi stranami: s ODS, KSČM a s ČSSD. Všechny tři varianty jsou vcelku představitelné, byť Babiš vylučuje uzavření koalice s komunisty. V záloze má ale možnost pokusit se vyjednat s komunisty podporu jeho jednobarevné vládě. Stále pravděpodobnější bude ale při podobném vývoji preferencí koalice ANO s ODS, a to bez ohledu na proklamace občanských demokratů, dle kterých by Babiš neměl být členem žádné vlády. Vyloučit nelze ani vznik vlády ANO s ČSSD, obzvlášť za předpokladu, že Bohuslav Sobotka nepřižije v čele strany zisk okolo deseti procent hlasů. K tomu všemu je třeba připočíst, že do dolní komory nejspíš pronikne také koalice KDU-ČSL/STAN, Babiš tak bude disponovat ještě variantou, kterou šetření nezohledňuje.

Zároveň platí, že bez hnutí ANO bude při podobném rozložení sil vláda vznikat jen stěží. Čtyři tradiční demokratické formace, tedy občanští a sociální demokraté, lidovci a TOP 09, disponují pouhými sedmaosmdesáti mandáty, v součtu by tak v květnu měli pouze o devět poslanců více, než samostatné hnutí ANO. A i kdyby jich lidovci získali se Starosty třeba o deset víc, na většinu to zmíněným stranám stačit nebude. Znamená to jediné: pokud bude i po volbách platná stále sílící konfliktní linie Babiš vs. všichni ostatní, ani jeden z bloků se po volbách neobejde bez podpory komunistů. Jinak řečeno: strategie KSČM může rozhodnout o tom, kdo nám bude další čtyři roky vládnout.

K tomu je ale potřeba učinit jednu podstatnou poznámku: zatímco Babiš by si případnou podporu komunistů pro jednobarevnou vládu ANO obhájil uvnitř hnutí pohodlně, takoví předsedové KDU-ČSL nebo TOP 09 by s tím dovnitř svých stran měli nejspíš problém. Ostatně Miroslav Kalousek si něco podobného v roce 2006 ještě jako předseda lidovců už vyzkoušel. Skončilo to vzpourou stranické základny. Pokud se tudíž nemá letos na podzim historie opakovat, musí si bývalí i současní lidovci do voleb přece jen osvojit tezi, dle které nejsou pro budoucnost naší demokracie nebezpeční komunisté, nýbrž právě Andrej Babiš.

SDÍLET