Hlasováním o nedůvěře pouští opozice vývoj z rukou. Stát se může cokoliv

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč je avizované červnové hlasování o nedůvěře vládě špatný nápad? Protože opozice nebude mít vliv na další dění. Protože kabinet bez důvěry může provádět ty nejhorší věci. Protože Babiš si opět bude moci hrát na ukřivděného, zatímco nyní je nejlepší náhončí hlasů pro Piráty-STAN a SPOLU. Protože vše bude řídit triumvirát Zeman, Okamura, Filip. Myslím, že opozičníci zoufale doufají, aby neuspěli…

Ptáte se, proč v červnu demokratická opozice zkusí sundat vládu? Protože o tom její zástupci tak dlouho neprozřetelně mluvili, až se vmanévrovali do situace, že už jim nezbývá, než to udělat. Tím se myslí hlavně politici SPOLU. Co se týče Pirátů-STAN, ti se prostě lekli, že když vzdali pokus o předčasné volby, tak by vedle ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vypadali jako Babišovi sympatizanti. A jejich předpokládaný koaliční partner – ale nyní nejlítější soupeř v bitvě o stejné voliče – by je v tom řádně „vymáchal“.

Poslouchali jste tiskovou konferenci, na níž lídři pěti opozičních stran oznamovali svůj úmysl? Nemáte pocit, že přes všechna silná slova o tom, jak už je toho opravdu dost, něco podstatného, ba zásadního, nezaznělo? Jistě: ani zmínka, ani náznak, co si se svým případným vítězstvím SPOLU a Piráti-STAN počnou a jak tím pomohou občanům. Protože nepočnou a nepomohou. Vše bude řídit někdo jiný. Přitom ten „někdo“ vůbec nemusí porušit ústavu, aby dosáhl všeho, co chce, a já vám na dalších řádcích řeknu proč a jak.

Opozice toho o důvodech pro vyjádření nedůvěry vládě říká hodně, ale obsahově to všechno lze zestručnit na tři krátká slova „jde o symbol“. Proč opozičníci nenabídnou občanům také něco reálného? Protože nic takového neexistuje a není sebemenší šance, že by po demisi vlády „bylo líp“. Všichni si budeme přát, aby nebylo ještě hůř. V nejlepším věci zůstanou při starém a kabinet v tomto složení dovládne do voleb. I tak ale bude moci Babiš nahnat nějaké body tvrzením, že opozice lační po moci a destabilizuje zemi.

Není to dobré. Proberme všechny situace a scénáře, jež mohou nastat. První – a rovnou řekněme, že nejskvělejší – možností je, že si to komunisté rozmyslí a nebudou aktivně proti vládě. Bez nich opozice nemá nutných sto jedna hlasů. V tom případě by si „Pětka“ oddechla a mohla radostně zvolat: „Vidíte, my to říkali, celé je to podfuk a KSČM přes všechna prohlášení pořád vládu drží. Aspoň jsme si potvrdili, že jde o kabinet s aktivní podporou komunistů“. Takže sázka na bolševika. Říkejme této variantě „Přizdihráč“.

Pokud kabinet padne, tak se jako první řešení nabízí, co říká prezident – že ho nechá vládnout v demisi. Což by opozici nabídlo „cenu útěchy“. Mohla by poukazovat na to, že hlava státu (už zase) porušuje ústavu. Zdánlivě by vše zůstalo při starém. Ve skutečnosti by i tak Zeman zásadně posílil. Dosud měl slabého premiéra jako hračku, nově by se stal absolutním pánem nad jeho osudem, neboť jiného by mohl jmenovat během pikosekundy. Strakovka by se definitivně přesunula na Hrad. Nazvěme tuto možnost „Zemanovo doupě“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může se po vyjádření nedůvěry vládě stát ještě něco horšího?
  • Proč není pravda, že vláda bez důvěry je slabá?
  • A co je černý scénář?
sinfin.digital