Hnutí ANO opustily v europarlamentu dvě silné figury. Jde jen o tříbení pozic před velkou bitvou o Brusel

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš přišel v Evropském parlamentu o významnou političku. Dita Charanzová je jeho místopředsedkyní a nejvlivnějším českým zástupcem. Vzápětí odmítla znovu za hnutí ANO kandidovat rovněž Martina Dlabajová. Co tyto změny znamenají – kromě toho, že jde o x-tý případ, kdy s bývalým premiérem někdo už nevydrží? Spolu s dalšími pohyby to svědčí o tom, že se chystá velká bitva o Brusel.

Čistě technicky ANO odchodem Charanzové oslabí. Pokud je někdo v sedmi set hlavém tělese šestý nejdůležitější, to už něco znamená. A co si budeme povídat, europarlament se pro většinu stran na dlouhou dobu stal spíše odkladištěm doma nepotřebných politiků než výkladní skříní. Kandidovali buď ti, pro něž šlo o sinekuru či vybojovaný pašalik, nebo takoví, s nimiž se v Česku nepočítalo pro vysokou funkci. U Babiše to bylo jiné. I v důsledku personální vyprahlosti často sáhl pro diplomatických profících.

Dita Charanzová, stejně jako Pavel Telička, se daleko lépe cítí v bruselských kuloárech a kabinetech než na domácí scéně. Což může být užitečné, když potřebujete v EU něco vylobbovat (to se majiteli rozsáhlého holdingu určitě hodí). Na druhé straně musíte počítat s tím, že loajalita takových „evropských figur“ patří mnohem spíše unijním strukturám než Česku a straně, jež vás do nich vyslala. Ostatně i to byl důvod, proč ANO na místopředsedu frakce Renew Europe už nekandidovalo Charanzovou, leč poslance Jaroslava Bžocha.

Člen poslanecké sněmovny ovšem v Bruselu pohořel, ve volbách skončil poslední. Bez pomoci „unijní“ političky neměl zkrátka šanci. Nebyl totiž „jejich“. Charanzová i Telička ovšem „bruselany“ zcela jistě jsou. Proto si to raději rozházejí doma, než aby s nimi nemluvili evropští kolegové a lobbisté. Bývalý eurokomisař se rozešel s Babišem jako první, když zjistil, že ho není schopen ovlivnit a řídit natolik, aby to měl sám stále dobré v hlavním městě Evropské unie. Někdejší místopředsedkyně europarlamentu a Renew Europe vydržela déle.

Je jasné, že se svými prounijními a liberálními názory se Charanzová musela s Babišem těžce rozcházet, a to už dlouho, jak to ostatně sama říká. Poslední kapkou se pro ni stal účelový obrat směrem k národnímu konzervatismu, který předseda hnutí učinil vystoupením na konferenci v Budapešti. Ne snad, že by měl něco společného s hodnotami tohoto politického směru, ale prostě cítí změnu větru. Takže z ultraliberála se stává „konzervou“.

sinfin.digital