Holec: Na koho se nalepíme teď? STAN zkouší dělat nevěstu ODS a Pirátům

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Už je to téměř šest let. Po místních volbách 2014 se exšéf STAN Petr Gazdík se trochu nechal unést úspěchem svého starostovského hnutí a začal se všem ostatním stranám prodávat coby „žádaná nevěsta“. Záhy však přišlo vystřízlivění, když žádaná něvesta zůstala na ocet. Teď se historie vrací jak bumerang, jen jinak: po TOP 09, lidovcích, zelených či podnikateli Dědkovi STAN prahne po voličském věnu ODS a Pirátů.  

Šéf STAN Vít Rakušan přiznal, že s oběma stranami intenzivně jedná o volební spolupráci. Je to logické ze tří důvodů. Zaprvé je STAN pro Piráty jedinou partou, kterou případně přiberou na svou loď, ostatní tradiční opoziční strany totiž považují za opozici. Zadruhé taky po Pirátech zbývá už jen ODS, kdo nabízí slušné voličské věno; lidovci i TOP 09 se stejně jako STAN potácejí na hranici volitelnosti a „smrdí“ porážkou. A Starostové přinejmenším umějí dobře počítat.

A za třetí jsou právě Piráti a ODS jedinými opozičními stranami, na které to ještě nezkusili. Kdysi se do sněmovny vyvezli na zádech TOP 09, to když ještě byla volební kometou. Když se ale její „dramatický oblouk“ nebezpečně ohnul dolů, pustili ji k vodě a před sněmovními volbami 2017 to zkusili na lidovce. Jenže ti se STAN lekli, takže si starostovské hnutí poté chtěl namluvit miliardář Dědek. Ani z toho ale nic nebylo. Do posledních eurovoleb STAN proto oznámil spojení se zelenými. Slušný veletoč, řekl by politický nebožtík Jiří Paroubek.  

Půr: Kalouskův odchod je jen další dílek do skládačky. Babiš by měl být sakra nervózní

sinfin.digital