Půr: Kalouskův odchod je jen další dílek do skládačky. Babiš by měl být sakra nervózní

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Oznámení Miroslava Kalouska, že už nebude kandidovat v příští parlamentních volbách, může působit jen jako odchod dalšího politického barda, opak je ale pravdou. Je to jen jeden z kroků, které postupně a poměrně nenápadně sbližují opoziční strany. Sám Kalousek uvedl, že se chce věnovat dojednávání předvolebních koalic. Dává to absolutní logiku, zkušenější zákulisní vyjednavač v české politice patrně neexistuje. Kalousek si patrně také dobře uvědomuje, že už dávno nepůsobí jako lákadlo pro voliče, resp. oslovuje jen velmi úzkou skupinu voličů.

Není to zdaleka první krok, který ukazuje, že jsme svědky dějů, které bychom při jejich ideálním vyústění mohli nazvat „Babišovou labutí písní“. Současný premiér ve své politické kariéře nečelil nebezpečnější situaci.

Opozice ví, že jej kampaní, televizními vystoupeními či sebelepší aktivitou ve sněmovně neporazí. Spojením sil ve volbách by se to ale povést mohlo. Podle našich informací už několik měsíců běží jednání, které se spojením opozičních politických stran počítá jako s reálnou možností. Množí se i informace od politiků a výzkumných agentur, že si opoziční strany zadávají průzkumy, kde si nechávají měřit případnou voličskou podporu a hledají společná témata.

Schmarcz: Proč civilizace zachraňují barbaři a kdo zachrání tu naši?

sinfin.digital