Holec: Primátor Hřib chtěl nasadit roušky orloji. Radši by je měl sehnat pro Pražany

Petr Holec

26. 03. 2020 • 17:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Různé krize umí oživit i polomrtvé politiky a nemusí vždy nosit jen červený svetr. Koronavir mohl dát šanci na druhý politický život i pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, ostatně oživení Prahy po ničivých povodních 2002 pomohlo stvořit i spanilou osmiletku primátora Pavla Béma. Pirátský primátor si ale očividně řekl, že si právě krize žádá ještě méně činů a ještě více slov než běžný stav. Takže teď pořád jen „apeluje“. 

Aby těch gest nebylo málo, Hřib chtěl podle nejmenovaného zdroje z pražské koalice zcela vážně nechat nasadit roušky i dvanácti apoštolům na Pražském orloji. Těžko říct, koho tím chtěl chránit, protože Staroměstské náměstí je už nějaký čas prázdné. Chudáci apoštolové by proto mohli nakazit maximálně ty, co by jim nasazovali roušky, které Praha navíc nemá. Hřib sice chvíli předstíral, že se hlavní město obejde bez roušek z Číny, s níž se rozhodl globálně bojovat, když už mu úplně nejde řízení Prahy, nakonec ale stejně rezignoval.

A v usneseních pražského krizového štábu, které by měly vstoupit do análů literatury faktu, „vyzývá vládu, aby dodala potřebné množství osobních ochranných prostředků“. Stejný štáb taky pro jistotu několikrát „konstatoval“, že hlavní město nemá dost roušek a respirátorů. I Praha nakonec dostala přes 50 tisíc respirátorů z Číny, které ovšem zařídilo ministerstvo vnitra. Hřib k tomu aspoň přidal svůj typický primátorský otisk, když nezapomněl upozornit, že respirátory z Číny nejsou žádná humanitární pomoc, ale byznys. Ještěže to i on konečně pochopil.   

Legrace taky je (nebo spíš ne), že i když pražský krizový štáb několikrát „vyzval“ vládu, aby pro Prahu zajistila roušky a respirátory, nemůže je stále zajistit ani pražská vláda. Hřib se sice veřejně pochlubil, jak znovu chytře obešel Čínu a Praha koupí tři miliony roušek z Turecka a Indie, jenže o nich teď nikdo neví. Dokonce i primátor se záhy lekl vlastních slibů a řekl, „že přesný termín nelze slíbit, protože čím dál více panují přísná omezení přeshraničního tranzitu, které se mění ze dne na den.“

Aby taky ne, když tři miliony roušek pro Prahu zajišťuje pražská lékárnice, která nemá s takovým dovozem žádnou zkušenost a na rozdíl od vlády nemá k dispozici ani logistickou podporu, která teď na celém světě chybí. Kvůli chybějícím rouškám z Turecka a Indie proběhla ve čtvrtek dopoledne bouřlivá koaliční rada, kde se do Hřiba opřel i jeho náměstek za STAN Petr Hlubuček. I on stejně jako primátor kritizoval vládu za to, že neumí sehnat roušky, a teď by mohl dopadnout úplně stejně.

Koronavir samozřejmě zle zaskočil celý svět. U Hřiba, který se ještě nedávno chlubil tím, jak je na něj Praha připravená, je ale na pováženou, že klidně jede dál ve stejných kolejích, jako by i na krizovém štábu řešil svá komunikační schémata a ne epidemii smrtelné nákazy. Těžko říct, jestli je horší jeho stoický klid, nebo poplašné zprávy radní pro zdravotnictví za Prahu Sobě Mileny Johnové, další členky pražského krizového štábu. Pravá ruka šéfa Prahy Sobě Jana Čižinského pustila mezi lidi a do hlavních médií zprávu, že je v karanténě jedenáct zaměstnankyň domova pro seniory v Kobylisích, protože se nakazily od starého muže, který zemřel. To se ovšem stalo na Chodově.

SDÍLET