Co říká Prymula a Schillerová není důležité, soudit se půjde. A Babiše to může zničit

Jan Januš

26. 03. 2020 • 14:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula i vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) prakticky vyloučili, že by stát hodlal v současné situaci nahrazovat škodu podle krizového zákona. Jejich vyjádření pro Primu a Českou televizi lze chápat až tak, že věci jsou dané, tak to prostě je a nemá cenu se ani soudit. Prymula ani Schillerová ale nejsou těmi, kteří o něčem takovém rozhodují. Nemají autoritu vykládat zákony. To přísluší až soudům. V České republice se lze soudit prakticky o cokoliv a současná nevídaná a donedávna nepředstavitelná situace není v tomto výjimkou, právě naopak.

Právníci se snaží současnou situaci, kdy původní vládní zákazy podle krizového zákona vystřídala velmi pochybná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví, rozklíčovat, ale ani oni zatím nejsou příliš moudří. Ve většině se shodují na tomto: situace je nepřehledná, komplikovaná, dostat se k penězům nebude patrně jednoduché, ale soudit se každopádně půjde. Situaci minimálně nevidí tak jednoduše jako Roman Prymula a Alena Schillerová, jak shrnuje i Česká justice.

Pokud stát neučiní nějaké další konkrétní kroky k řešení stávající situace, firmám a jejich manažerům v tu chvíli nezbyde nic jiného než jít k soudu, jinak by totiž nemuseli jednat s péčí řádného hospodáře. Jeden případ pak může spustit celou lavinu, kterou už nepůjde zastavit.

Soudy mohou po čase dospět k řadě různorodých řešení. Jak mi například naznačil jeden zkušený advokát, třeba prohlásit opatření ministerstva zdravotnictví za nezákonná, protože nebyla dostatečně odůvodněná, a tím je klidně i po několika měsících od jejich vydání shodit pod stůl.

Nikdo v tuto chvíli zcela přesně neví, co by to znamenalo a na kolik peněz by to ve finále stát vyšlo. A pokud se to všechno dostane až k Ústavnímu soudu, což je rovněž v nějaké podobě pravděpodobné, tipl bych si, že ten se postaví spíše za lidi a firmy než za stát.

Jisté tak je, že pokud bude současný zmatek pokračovat, po době pandemické přijde doba soudní. A ta může Andreje Babiše a jeho vládu při příštích volbách ohrozit více než cokoliv jiného, ať už se lidé skutečně soudit budou, nebo nebudou. Tak jako tak jim totiž bude připadat, že je stát podvedl.

SDÍLET