Holec: Revoluce začíná požírat své děti. Pirátská loď nabírá další vodu

25. 10. 2019 • 18:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Až doteď se místopředseda a šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek veřejně připravoval na funkci ministra spravedlnosti. „Věnuji se tomu dva roky, napsal jsem na to nějaké odborné články,“ řekl skromně v nedávném rozhovoru pro Televizi Seznam. Teď se ovšem Piráti soustředí na něj, když jich nemalá část včetně europoslance Mikuláše Peksy požaduje, aby rezignoval na místopředsednickou funkci. Podle nich terorizuje spolustraníky.  

Piráti Michálkovu hlavu nežádají poprvé a ne náhodou. Partajní TV sekerník, podle něhož patří skoro všichni ostatní politici do tepláků, protože na ně prostě má „informace“, je ve sněmovně i na pražském magistrátu proslulý svou arogancí. A taky zarputilostí, s níž ničí politickou konkurenci hlava nehlava. Teď ale padla kosa na něj. Na pirátském fóru vzplála výzva k jeho odvolání, kterou spustila šéfka personálního odboru strany Jana Koláříková. Podle ní Michálek ostatním straníkům vyhrožuje a šikanuje je.

Michálkovi nijak nepomohla ani jeho partnerka Michaela Krausová, s níž v Praze „primátoruje“ za neschopného pirátského primátora Zdeňka Hřiba, která o Kolaříkové kamarádsky napsala, že je „zasr..á pí.a“. Politika určitě není žádným dámským klubem Elišky Haškové Coolidge, tohle je ale trochu moc i na „pirátky“. A nejen na ně. „Bylo to vždycky podobné. Znechucení a vystresovaní kolegové z Jakuba rezignovali na práci a čekali na konec,“ napsal Peksa na partajním fóru, kde přibývá Michálkových katů.

Sám Michálek na to reagoval jako Michálek. Uspořádal tiskovku, kde novinářům kromě lekce z arogance předvedl i leporelo s vlastními úspěchy. A k obviněním ze šikany řekl, že kvůli němu brečel jediný člověk: „Nikoho jsem nešikanoval. Mám vysoké nároky na výkony lidí. Myslím si totiž, že mám zodpovědnost vůči lidem a chci, abychom odváděli výbornou práci... Vedeme si výborně. Moje práce přispívá k tomu, aby Pirátská strana fungovala dobře,” dodal bez známky ironie. Na funkci prý nerezignuje, protože v ní stejně skončí na lednovém sjezdu, kde už nebude znovu kandidovat.

Kauza Michálek Piráty stihla ve špatnou dobu. Po letu nahoru jim opadly volební preference a navíc řeší i jinou kauzu, která míří přímo do jejich srdce. Krausová rezignovala na šéfku pražských pirátských zastupitelů, protože straně zapomněla říct, že se schází s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který je souzený za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami. Jenže sotva ji ve funkci nahradil Viktor Mahrik, praskly utajované schůzky s Tenzerem bez záznamu v partajním registru i na něj.

Na rozdíl od Krausové je ale Mahrik i členem komise pro městský mobiliář, který JCDecaux spravuje a který chce spravovat i po novém výběrovém řízení, na něž Mahrik dohlíží. A jistě pirátsky „transparentně“, protože právě JCDecaux stranu „sponzorovala“ neobvykle štědrou slevou na reklamu ve volbách. Možná i proto Mahrik zapsal schůzky se souzeným manažerem do registru až poté, co stály funkci Krausovou. Není prostě nad transparentnost. A mimochodem: potkával se v rámci ní Mahrik i s manažery ostatních firem?  

Piráti si až doteď užívali bublinu nevinnosti. Jejich poslední kauzy ale ukazují dvě důležité věci. Sami hlasatelé transparentnosti, z níž si udělali náboženství, jímž ospravedlňují sklony k udavačství, na transparentnost rádi zapomenou, když potřebují. A udělejte někoho chorobně ambiciózního, nezralého a bez sociální inteligence jako Michálek šéfem ministerstva spravedlnosti, a zbude z něj prázdný barák. Všichni odsud radši utečou.

Michálek, jenž se očividně opil sám sebou, se hájí i tím, že na dosažení politických cílů Pirátům nezbývá moc času, a proto se nemůže zabývat tím, jestli sem tam někoho rozbrečí. Účel světí prostředky, říká vlastně. Stejně kdysi mluvili i komunisti: i oni měli své vznešené politické cíle, jejichž dosažením taky omlouvali méně vznešené způsoby, s jakými k nim vyrazili. Na rozdíl od Pirátů jen neměli internetová fóra, takže nonstop schůzovali. Piráti jdou dnes v jejich stopách, i jejich „revoluce“ začíná požírat své děti.