Holec: V Praze padla koalice. Vládnou už jen Piráti s Čižinským

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nikdo už dávno neví, jestli je pražská koalice v dalším dohodovacím řízení, nebo ne. A je to úplně jedno. Po čtvrtečním jednání zastupitelstva je totiž jasné, že Spojené síly pro Prahu už prakticky nejsou plnohodnotnou součástí koalice, takže ho ani nemá kdo vyvolávat.

O co jde? Piráti a Praha sobě zamázli radní Spojených sil Haně Marvanové bod o družstevním bydlení, které ovšem patří do koaličního programu. I proto se ve Spojených silách řadilo k několika věcem, kvůli nimž by jejich radní mohli nechat koalici skutečně padnout. Teď se ale z družstevního bydlení spíš stane další věc, kterou Spojené síly prostě nechají padnout místo koalice. Bude to pro ně další potupná facka od Pirátů a Prahy sobě, jejichž politici záhy zjistili, s kým vládnou: s nejednotným volebním slepencem, co sotva stojí na hliněných nohách polomrtvé TOP 09 a věčně „pětiprocentního“ STAN.

Když máte takového třetího do party, můžete klidně vládnout ve dvou. V případě družstevního bydlení (Piráti a Praha sobě mají vlastní návrh) ani tak nejde o samotné družstevní bydlení, ale o styl, jakým Spojené síly v koalici znovu utřely. A vlastně nejen v koalici, ale i v opozici, od níž přišla „ježíšovská“ facka na druhou tvář. Když totiž Marvanová na koaliční radě zjistila, že Piráti a Praha sobě smetou její návrh ze stolu a jako obvykle si pomůžou vlastní soukromou analýzou, zkusila na ně přátelský blafák. Svůj návrh chtěla protlačit právě s pomocí opozičních stran.

Maňák: Beznadějný spor o Babišův střet zájmů. Není to konflikt dotačního dobra se zlem

Jenže i ta si ji vychutnala a „její“ družstevní bydlení vůbec nepustila do jednání zastupitelstva. Ano, Marvanová určitě není snadný partner do jakékoli koalice a její různá politická angažmá obvykle končí předčasně. I v pražské koalici už nějaký čas sedí spíš za sebe než za STAN. Z pražské koalice by proto dávno klidně odešla a stejně tak i volební lídr Spojených sil a šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. Ani mezi vlastními zastupiteli ale pro to nemají dost hlasů.

Z obou se tak stali lídři, co už nevedou ani „zezadu“. A to v politice vždy smrdí porážkou. Piráti a Praha sobě to samozřejmě cítí a nyní si navíc potvrdili i to, že se můžou „spolehnout“ i na opozici. Ani té pochopitelně neunikly sklony téhle koalice k politické sebedestrukci a sadisticky ji proto drží v její kleci vzájemné nenávisti. Rozdíl je jen v tom, že Pirátům a Praze sobě to vlastně vyhovuje; První mají svého primátora, co si v Evropě buduje kult protičínského bojovníka, zatímco druzí carsky bačuje nejen dopravu. Obě tyto party taky upřímně věří, že to dělají dobře.

Alkoholik Brendl byl estébák s těmi nejhoršími způsoby. Ze vzpomínek Pavla Kohouta mrazí

Trápí se proto jen Spojené síly, jejichž politici už toho zažili fakt dost, i když džihád Pirátů a Prahy sobě je přece jen nová kvalita. Spojené síly jsou vězněm vlastní koalice i opozice. Téměř od jejího vzniku dělají Spojené síly vše, aby současná koalice padla, a nakonec se jim to i povedlo. Jen jinak, než zamýšlely: v Praze nyní reálně vládnou Piráti a Praha sobě a Spojené síly jim dělají fíkový list.    

SDÍLET
sinfin.digital