Holec: Zeman se zavřel v Lánech, lidem zavírá hranice

Petr Holec

20. 04. 2020 • 14:30

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Prezident Miloš Zeman býval komunistickým prognostikem a teď jako by se k téhle své profesi vrátil. A to hned dvakrát. Zaprvé se ještě před koronavirovou karanténou sám hodil do „karantény“ v Lánech, odkud trousí svá královská moudra. A zadruhé teď po vzoru Jana Hamáčka pořád „utahuje šrouby“, když lidem na rok zavírá hranice, zatímco firmám a podnikatelům ekonomiku. Naposled to udělal i v rozhovoru pro Frekvenci 1.  

I v něm řekl, že by státní hranice měly zůstat zavřené rok, přestože vláda mluví o jejich postupném otevírání a kvůli letní turistice dokonce jedná s Chorvatskem a se Slovenskem o výjimkách. Zeman se nejspíš inspiruje vlastní zkušeností s životem v oploceném lánském zámku, odkud už téměř nevyjíždí a kde po večerech vede vznešené filozofické debaty se svým „viceprezidentem“ Jiřím Ovčáčkem. I my bychom se proto podle něj měli na rok oplotit a „vychutnat si krásy české krajiny“. Jinak se k nám prý vrátí epidemie.

Ještěže Zeman na hranice aspoň neposílá pohraniční stráž, aby neprošel fakt nikdo. V nedávné Partii na Primě totiž pro změnu zavíral ekonomiku, když podnikatelům i živnostníkům, které koronavir rázem připravil o obživu, vzkázal, aby si prostě vzali bezúročné půjčky. „Ekonomika se nezastaví, protože na rozdíl od války stojí budovy, stojí stroje,“ řekl prezident. To má vlastně i pravdu: nejen restauratéři stále platí nájem za „budovy“ nebo i splácejí úvěry za „stroje“, jen nemají žádné příjmy. Ale vysvětlujte to Zemanovi, který vlastně celý život žije nejen z jejich daní.

Takže zřejmě ani netuší, že i bezúročnou půjčku musíte z něčeho splácet. A že právě „dva či tři měsíce“, které si podle Zemana ekonomika klidně může dovolit ztratit, budou pro některé lidi znamenat ekonomický konec. Nakonec může to vidět i kolem sebe. I jeho kancléř Vratislav Mynář musel během nouzového stavu zabít a s kamarády sníst to své nešťastné prase, protože by v zavřeném penzionu v Osvětimanech kvůli koronaviru umřelo hlady. A teď má za to chudák na krku hygienu, i když prý všichni měli u jelit a jitrnic roušky... Svět je nefér.

Koronavir vůbec vytáhl ze Zemana to nejhorší. Právě podobné „krize“ by měly být jeho hvězdným momentem, kdy aspoň jednou naplní svůj někdejší slib, že bude prezidentem dolních deseti milionů lidí. Místo toho bohužel ukazuje, že je jen stále víc mimo. A taky že je nejvíc prezidentem své hradní party, která už se od dolních deseti milionů úplně odpoutala a žije podle vlastních „horních“ pravidel. „Nevěřím médiím, a právě proto si občas přečtu teletext,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. Těžko říct, jaký mu v Lánech pouští.

SDÍLET