Hon na Babiše připomíná Babicovu bramboračku

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Za každou cenu bez Babiše. Tak se dá popsat program krajských koalic, které po volbách sestavují opoziční strany bez ANO, jasného vítěze voleb. A to samé chtějí zopakovat i po sněmovních volbách, ty krajské jsou jen generálkou na ně. Na „pomoc“ jim nyní přichází i Mikuláš Minář, jenž na Facebooku oznámil: „JDU DO TOHO!“ Politika se tak definitivně scvrkla na hon na Andreje Babiše.

A že to není dobrá zpráva. Zaprvé to politiku totálně zbavuje programového střetu, po němž právě opoziční strany volaly, a dělá z ní pouhý lov zvěře. Zadruhé antibabišovský džihád jen oddálí přirozený vznik silnější opoziční strany, která nahradí současné pidipartaje kanibalizující se v pětiprocentním kómatu a spojí jejich voliče. A za třetí případná „antibabišovská“ vláda slibuje takovou stabilitu, že vedle ní vypadají stabilně i někdejší Věci veřejné. A jestli si ještě pamatujete nejen Kristýnu Kočí...

Korunu všemu samozřejmě nasazuje Minář. „Kdybychom vzali pět procent voličů ANO, třeba tři procenta nevoličů a ze čtyřiceti procent hlasů pro současnou opozici odsáli pět procent, tak se zásadně změní po volbách poměr hlasů,“ nastínil svůj program. Kromě pozitivní mobilizace tří procent nevoličů v něm najdete jen negativní „odsávání“ procent jiným stranám. Minářovo hnutí by se proto klidně mohlo jmenovat LUX MIKULÁŠ. S jinou ambicí do politiky totiž nepřichází, což je jistě premiéra.

„Protože chci,“ zdůvodnil taky bývalý nejvyšší chvilkař svůj vstup do politiky. A taky protože může. Umožňuje mu to náš poměrný volební systém, který má sice i většinové prvky, přesto ale ze sněmovny udělal sekanou, když ji zaplnil skoro samými „menšinami“. Dominantní ANO má nyní 78 poslanců, zatímco „opoblok“ ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů dá dohromady jen 68 hlasů. Ano, Piráti posilují, jenže lidovcům, STAN a TOP 09 podle průzkumů pro změnu setrvale hrozí vypadnutí ze sněmovny.

Na britskou „catch all party“ nemáme buňky. Co postavit proti Babišovi italský blok?

sinfin.digital