Hon na Babiše připomíná Babicovu bramboračku

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Za každou cenu bez Babiše. Tak se dá popsat program krajských koalic, které po volbách sestavují opoziční strany bez ANO, jasného vítěze voleb. A to samé chtějí zopakovat i po sněmovních volbách, ty krajské jsou jen generálkou na ně. Na „pomoc“ jim nyní přichází i Mikuláš Minář, jenž na Facebooku oznámil: „JDU DO TOHO!“ Politika se tak definitivně scvrkla na hon na Andreje Babiše.

A že to není dobrá zpráva. Zaprvé to politiku totálně zbavuje programového střetu, po němž právě opoziční strany volaly, a dělá z ní pouhý lov zvěře. Zadruhé antibabišovský džihád jen oddálí přirozený vznik silnější opoziční strany, která nahradí současné pidipartaje kanibalizující se v pětiprocentním kómatu a spojí jejich voliče. A za třetí případná „antibabišovská“ vláda slibuje takovou stabilitu, že vedle ní vypadají stabilně i někdejší Věci veřejné. A jestli si ještě pamatujete nejen Kristýnu Kočí...

Korunu všemu samozřejmě nasazuje Minář. „Kdybychom vzali pět procent voličů ANO, třeba tři procenta nevoličů a ze čtyřiceti procent hlasů pro současnou opozici odsáli pět procent, tak se zásadně změní po volbách poměr hlasů,“ nastínil svůj program. Kromě pozitivní mobilizace tří procent nevoličů v něm najdete jen negativní „odsávání“ procent jiným stranám. Minářovo hnutí by se proto klidně mohlo jmenovat LUX MIKULÁŠ. S jinou ambicí do politiky totiž nepřichází, což je jistě premiéra.

„Protože chci,“ zdůvodnil taky bývalý nejvyšší chvilkař svůj vstup do politiky. A taky protože může. Umožňuje mu to náš poměrný volební systém, který má sice i většinové prvky, přesto ale ze sněmovny udělal sekanou, když ji zaplnil skoro samými „menšinami“. Dominantní ANO má nyní 78 poslanců, zatímco „opoblok“ ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů dá dohromady jen 68 hlasů. Ano, Piráti posilují, jenže lidovcům, STAN a TOP 09 podle průzkumů pro změnu setrvale hrozí vypadnutí ze sněmovny.

Na britskou „catch all party“ nemáme buňky. Co postavit proti Babišovi italský blok?

V té je nyní včetně nezvolené Trikolóry deset partají. S výjimkou ANO a Pirátů, u nichž navíc zatím jde jen o volební preference, ale všechny okupují buď desetiprocentní hranici (ODS a SPD), nebo rovnou bojují o přežití. Zapomeňme teď, že se Piráti považují za opozici k opozici a svým protestním založením, programem i částí voličů mají blíž k ANO než k demobloku. A zasněme se s opozičními lídry, jimž ve snění vydatně pomáhají i mnozí komentátoři: opozice nakonec aritmeticky fakt ulovila Babiše.

Po sněmovních volbách, které znovu vyhrálo ANO, tedy vzniká koaliční vláda slepená z volebních koalic Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a lidovců. A těmto pěti přidává pár hlasů „nevoličů“, ANO i těch, které „odsál“ právě jim, i Minář. Jako bašta vedle toho vypadá i slavná houbovka Jiřího Babici bez hub. Když nemáte dostatečně silného lídra nebo program, hoďte do toho prostě Mináře. Nikdy si sice nelámal hlavu s politickou profilací a vstup do politiky dokonce odmítal, teď se ale hodí podobně jako marináda na prošlé maso.

Matematický vítěz v přetahované aneb V politice se na absolutní počty nehraje

V Česku obvykle vládly tříčlenné koalice a i ty se ve dvou případech z posledních tří rozpadly předčasně; vládu ODS, lidovců a Strany zelených rozložil rozpad posledně jmenovaného, zatímco následnou vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných kromě kanibalizace ODS a TOP 09 nejdřív rozložil rozpad VV a definitivně ukončil Šlachtův policejní „puč“. Antibabišovská koalice by měla i s Minářem šest členů se šesti lídry, z nichž polovina i dál hlavně zachraňuje své partaje.

A samozřejmě i sebe, funkce obvykle hřeje. Pro novináře by taková vláda samozřejmě byla snem, nejen spojení „nesmiřitelného“ Mináře a Pirátů nabízí spoustu méně hezkých příběhů. Šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová by nejspíš už nikdy neodešla od Twitteru. Vstup Mináře do politiky jen završuje dekádu rozkladu tradičních stran, který urychlil Babiš. „Antibabiš“ ale opozici nespasí. Spíš jen prodlouží její agónii, než přijde nějaký opoziční „Babiš“.   

SDÍLET
sinfin.digital