Izolované ANO utrpělo v senátních volbách debakl. Mezi poraženými je ale také STAN a Piráti

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Druhé kolo senátních voleb potvrdilo, že se hnutí ANO nachází ve velkých problémech. Navzdory velkohubé kampani a řečem o tom, že volby budou referendem o vládě Petra Fialy, se znovu ukázalo, že je Andrej Babiš v hluboké izolaci, nemá koaliční potenciál a jde proti všem. Na vině debaklu hnutí ANO není dvoukolový volební systém, nýbrž Babišova neschopnost jednat politicky.

Babiš ještě pořád nepochopil, že ve volbách – a obecně v politice – nejde jen o to mít dostatek hlasů, ale taky aspoň nějaké spojence, a tedy i případné koaliční partnery. Není proto náhoda, že jeho kandidáty před druhým kolem nepodpořil nikdo z konkurentů, kteří v kole prvním neuspěli. Další hrubou chybou Babiše bylo, že se v kampani vyčerpával v obvodech, kde měli jeho kandidáti jen mizivou šanci na úspěch – především sázka na Jihlavu byla v tomto ohledu zcela nesmyslná.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil tady svůj mandát obhájil s přehledem, když mu svůj hlas ve druhém kole v souboji s Janou Nagyovou dalo více než šedesát procent voličů. Zrovna tak Babišův kandidát prohrál v Jičíně, tedy v dalším obvodu, kde se vedla dosti vyhrocená kampaň proti obhajujícímu senátorovi Tomáši Czerninovi. V čase, kdy soud řeší kauzu Čapí hnízdo, zaútočil Jaromír Dědeček, který zde kandidoval za hnutí ANO, dost nevybíravě i na manželku prvního místopředsedy TOP 09, přesto Czernin nakonec mandát stejně jako Vystrčil obhájil.

Potvrzeno volbami: Sestup Pirátů pokračuje. Ivan Batoš si musí vzpomenout, co znamenají dredy

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kde udělal Andrej Babiš chybu?
  • Kde mohli jeho kandidáti vyhrát?
  • Bude mít v Senátu ANO svůj klub?
  • A kdo letošní volby vyhrál?
sinfin.digital