Jak řešit opoziční „šprajc“ ve sněmovně? Vytrvat, zlomit odpor a případně jít cestou totální destrukce

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vláda si naběhla, když na speciální schůzi nabídla opozici k zakousnutí lákavý obstrukční zabijačkový balíček. Ta se do něj s chutí pustila a docela rychle donutila koalici, aby se vzdala, alespoň pro tu chvíli. Po bitvě je každý generál, takže je nyní jasné, že příště bude lepší vzít to po částech a netlačit několik citlivých témat a návrhů najednou.

Vládnoucí koalice narazila na obstrukční obranu a prohrála. Po dvou dnech odpískala útok a ustoupila, aniž by posunula dále byť jediný z trojice zákonů, které leží ANO a SPD v žaludku. Do druhého čtení dostala jen snížení pojistného za státní pojištěnce, na kterém si opozice nahnala politické body, jeho přijetí ji ale nemusí až tak vadit, protože tím spíše bude moci poukazovat na údajnou „asociálnost“ kabinetu. Teď záleží na tom, jak parlamentní většina přeskupí své síly před další ofenzivou.

Nejlepší by bylo koncentrovat síly vždy na jeden cíl, jehož je třeba dosáhnout, a vypořádávat se s návrhy postupně. Ne se snažit o frontální postup. Vláda se zastavila už před ukončením prvních čtení, přičemž nejtěžší bývá protlačit zákon čtením třetím, které je vždy jen ve středu a v pátek od devíti do čtrnácti hodin. V podstatě stačí dva vleklé výstupy Babiše a Okamury, aby bylo takzvaně vymleto. Napříště to od koalice chce obrnit se trpělivostí i vzpomínkou na to, že sama blokovala přijetí EET dlouhých 236 dní, když byla v opozici.

Z celého balíku prošlo zrušení pandemického stavu a technická novela zákona o podporovaných zdrojích energie, na nichž byla shoda a poslanci je narychlo vyčlenili do nově svolané schůze, aby se nestaly obětí obstrukcí. Zbytek ale zůstal na stole a je odložen na neurčito. Jde právě o zrušení elektronické evidence tržeb, dále o zákaz politiků vlastnit média a senátní návrh zákona o korespondenčním hlasování ze zahraničí.

Co dál? Jak řekl Albert Einstein, šílenství znamená opakovat dokola stejnou věc a očekávat jiné výsledky. Nemá cenu zkoušet to v této podobě znovu. Tím, že vláda vybrala „problémové“ obstruované normy z běžných schůzí a sloučila je do jedné, sice snížila počet projednávaných bodů z několika desítek na těch pár, ale situaci si nezjednodušila, spíše naopak. Bude lepší každý zákon protlačit samostatně, a to hrubou silou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Který ze zákonů je pro vládu nejdůležitější prosadit?
  • A co by naopak mohlo projít nejhladčeji?
sinfin.digital