Jaký je ideální prezidentský kandidát? Silná politická figura s čistým štítem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Do voleb prezidenta zbývá rok. To je příliš brzo na to, abychom hodnotili šance jednotlivých adeptů, jejichž jména se objevují ve veřejném prostoru. Ale je to tak akorát doba říci si, jaké parametry by měl mít ten, nebo ta, kdo vrátí Českou republiku na cestu polistopadového vývoje a udělá tečku za zemanismem.

Minulé dvoje volby ukázaly pár věcí. Za prvé, tábor „poražených listopadem“ je sice slabší, ale jednotný. Za druhé, občanští kandidáti jsou v nevýhodě. Jednak proto, že se hlasy mezi nimi tříští, jednak ve druhém kole mají menší šanci přitáhnout další voliče než těžká politická váha. Za třetí, ani velký státník za demokraty nevyhraje, pokud se o něm „špatně mluví“, neboť jejich příznivci jsou citliví i na pouhé fámy a pomluvy. Za čtvrté, u adepta „druhého Česka“ to naopak nevadí, špatná pověst mu může dokonce pomoci.

Každá volba je samozřejmě jiná. Zejména proto, že záleží na tom, kdo se jí účastní. Nicméně některé obecné zákonitosti se nemění a i před příštím výběrem hlavy státu jsou karty rozdány jasně (byť některé zůstávají stále v balíčku). Jaký je tedy počáteční rámec hry? Vynechme jména, protože opravdu platí, že dokud není seznam uzavřený, nelze rozumně hodnotit šance těch, jejichž jména padají. Ve Francii zásadně zamíchal pořadím vstup politického komentátora Érica Zemmoura do souboje o Elysejský palác. Vezměme to tedy obecně.

I na vládě záleží

Ten, kdo se postaví do čela zemanovsko-babišovského tábora, má velkou šanci projít do druhého kola, protože tito voliči neradi drobí podporu, a pokud jeden adept bude silnější než ostatní, pobere v prvním kole prakticky vše. Dokonce může postoupit i z prvního místa, pokud proti němu nebude stát jeden jasný kandidát demokratů. Nemá však šanci získat většinu, pokud neudělá Pětka zásadní chyby, nerozmělní své hlasy a nerozhádá se, a následně tím nezpůsobí roztržku i mezi voliči.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Mají strany nové vládní koalice postavit jednoho společného kandidáta?
  • A proč už bychom neměli spoléhat na nestraníky z lidu?
sinfin.digital