„Jaký si to uděláš…“ Komunální politika je pořád nejvíc autentická a zaslouží si vaši pozornost

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Komunální volby v sobě skrývají zvláštní paradox: Přestože lidé stabilně věří svým radnicím mnohem víc než vládě, volební účast jako by ukazovala pravý opak. Může to mít různé důvody. Třeba někdo pochybuje, že starosta může podstatně ovlivnit jeho život, nebo má pocit, že se v lokální politice hůře orientuje. Ať je příčina jakákoli, výsledkem je nižší kvalita demokracie.

Samozřejmě, že zastupitelé, které vybere menší počet voličů, mají pořád stejnou legitimitu a mohou udělat mnoho dobrého. Zároveň ale platí, že taková demokracie je méně reprezentativní, méně odráží názory všech. Poněkud se tím vytrácí smysl všeobecného rovného volebního práva, když ho pravidelně nevyužívá polovina, či ještě více voličů. Ale to je nakonec jen a jen jejich vina.

Zkuste se teď během voleb rozhlédnout po své obci a srovnat si v hlavě, co se v ní změnilo k lepšímu. Nejen za poslední roky, ale celkově od pádu totality. Mnohá místa, které chátrala, jsou dnes výstavní skříní – čeho vlastně? Přece demokracie! Kapitalismus zvyšuje produkci a bohatství, ale kvalita života je důsledkem práce volených politiků. Přičemž „ti nahoře“ musejí dělat to, co chtějí „ti dole“, jinak nebudou znovu zvoleni.

Funguje váš starosta dobře? Jděte a dejte mu znovu svůj hlas, a to bez ohledu na to, jak sympatická či nesympatická je vám jeho strana. Bylo by od vás hloupé o něj přijít. Ať už kvůli tomu, že dáte na ideologickou masírku z centra, nebo volby „vypustíte“.

Zdá se vám naopak, že se v posledním volebním období ve vaší vesnici či městě mnohé zhoršilo? Tak v tom případě poslední hlasování zjevně dopadlo špatně. Spletli jste se vy, nebo někdo jiný, případně se ta chyba stala bez vás? Jděte a volte lépe.

Zásadní rozdíl mezi demokracií a totalitou je v tom, že věci se dějí na základě rozhodnutí voličů, nikoli partajních papalášů. To je obrovská svoboda, ale přichází s tím také velká odpovědnost. Nemůžete se vymlouvat, že se něco děje bez vás, proti vaší vůli. Zvláště to platí v komunálních volbách, kde je propojení mezi voličem a politikem daleko užší. Pokud tomu tak není – o čemž by mohla svědčit nízká volební účast – má to dva základní důvody: nezdravou centralizaci státu a nevyspělost některých voličů.

sinfin.digital