Januš: Těžké časy rektora Zimy. Kvůli Kovářovi a Gerlochovi prožívá nejhorší období

Jan Januš

13. 02. 2019 • 11:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE| Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oslaví přesně za týden významné výročí, ve funkci bude už pět let. Ještě nikdy ale nečelil horším útokům než v současnosti. Dokonce se objevují výzvy, aby z funkce odešel. I když se už v roce 2014 obklopil týmem uznávaných profesorů z různých fakult a do druhého mandátu nastupoval před rokem se zkušeným, a také vyzkoušeným týmem, v posledních týdnech dostal několik těžkých ran. A zároveň přichází o nejbližší spolupracovníky.

Tak tedy: Rektor, respektive jím vedená univerzita, žaluje prezidenta Miloše Zemana, který tvrdošíjně odmítá jmenovat některé profesory, i když splnili všechna kvalifikační kritéria. Jsou sice podle všeho v právu, hodně lidí, zvláště ze Zemanovy voličské základny, si to ale myslet nebude. Univerzitě, profesorům a intelektuálům obecně to u nich body zrovna nepřidá.

Zima také musí hledat náhradu za svého možná nejvýraznějšího prorektora Martina Kováře, který měl na starosti vnější vztahy a na konci roku z univerzity po dlouhodobých útocích a rovněž v souvislosti s plagiátorskou aférou, jíž od prosince čelí, odešel. Za navazující kroky, které se odehrály, je pak napadán přímo rektor.

Další ze Zimových důležitých prorektorů, dřívější děkan právnické fakulty Aleš Gerloch, který se věnuje akademickým kvalifikacím, ještě stále je žhavým kandidátem na místo ústavního soudce, což s sebou nese i dosti neobvyklou mediální pozornost. A překvapivě taktéž výraznou dehonestaci.

Zima tedy nemusí, alespoň teoreticky, hledat jen dva důležité spolupracovníky, což si můžeme představit stejně, jako kdyby předseda vlády nahrazoval dva výrazné a taktéž donedávna oblíbené ministry, tedy jako nic zrovna jednoduchého – ale rovněž napravovat neprávem poškozenou pověst celé univerzity.

Nestandardní krok Tomáše Zimy?

O tom, v jaké atmosféře se Kovářův odchod ze školy nese, vypovídají i komentáře, které jsme tomuto tématu věnovali. Domnívám se totiž, že v celé věci ani tak nejde o pravdu, jako spíše o to ponížit Kováře za každou cenu. A to všechno může odnést celá historická věda, následně Univerzita Karlova a rektor Tomáš Zima.

Ten je ostatně silně kritizován za to, že nechal zpracovat dva další posudky, pátrající po tom, zda Kovář je, nebo není plagiátor, a zaslal je Etické komisi Filozofické fakulty UK. Tyto posudky sepsali profesoři Jaroslav Pánek a Robert Kvaček a rovněž o nich se toho již dost napsalo. INFO.CZ bylo první z médií, které se jim věnovaly. A jejich existence a použití se etické komise pořádně dotkly.

„Jakékoliv vstoupení do práce komise ze stran nejvyšších představitelů univerzity je a priori problematické a nemělo by k němu nikdy docházet, byť by pohnutky byly sebelepší. Z tohoto důvodu také Etická komise FF UK považuje uvedený krok rektora, nemluvě o zveřejnění obou posudků, za velmi nestandardní a neprospívající řádnému vyšetření celé kauzy,“ uvedla mimo jiné ve svém následném prohlášení.

Od té doby rektor čelí dalšímu tlaku. Oponenti mu vytýkají, že posudky psali historici, kteří se věnují úplně jiné specializaci. Přitom plagiát má podle stejných hlasů poznat každý. Problém je podle těchto lidí rovněž to, že jak Pánek, tak Kvaček mají s Kovářem přátelský vztah.

V tomto ohledu to schytává zejména Kvaček, zveřejňují se například pasáže z Kovářova knižního rozhovoru Noc v Mariboru, který vedl s novinářem Martinem Rychlíkem a kde právě o Kvačkovi mluví. A tomu, že Kovář vydal ve zhruba 50 letech takovouto knihu, se až nevkusně podivuje třeba historik Petr Roubal v rozhovoru pro DVTV, který mimochodem vede Daniela Drtinová zcela přesně.

Měl by rektor odstoupit?

Ale zpátky k rektorovi Zimovi. Například redaktor Lidových novin Petr Zídek jej minulý týden ve svém pravidelném středečním komentáři, tentokrát nazvaném „Rektor nezvládá situaci“, vyzval k vyvození osobních důsledků. Aféra má totiž podle Zídka „devastující účinky“ nejen pro historickou vědu, ale také pro Univerzitu Karlovu. Měl by tak Tomáš Zima rezignovat? Podle Zídka patrně ano. Ale objektivně? Jaký by k tomu měl skutečný důvod? Že se snažil nabídnout i další rozměr celé té kauzy?

Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy patrně v příštích hodinách vynese svůj verdikt. Podle dosavadních náznaků a vyslaných zpráv zřejmě rozhodne, že Kovář plagiátorem je. A to Zimovi každopádně nepřidá. 

Kovář se z funkce i univerzity stáhl a nic nenasvědčuje tomu, že by se tam v jakékoliv roli v dohledné době vrátil. Pro Zimu to nemusí být jednoduché, intenzivně spolupracovali, připravili společně třeba i knihu Univerzita ve službách republiky o absolventech v diplomatických službách. Bez ohledu na to, jakou má teď Kovář u části veřejnosti pověst, ztratit ho jako spolupracovníka může být obtížné.

Co bude s Gerlochem?

Jak už jsme ale zmínili, brzy se může uvolnit ještě další prorektorské místo. Pokud by se ale Aleš Gerloch skutečně přesunul do brněnské Joštovy ulici, byl by to možná ten nejmenší problém. Naopak by pro něj a rovněž pro celou univerzitu a tím i pro rektora Zimu šlo o poctu.

Pokud je ale Gerloch, donedávna nikterak nezpochybňovaný právní expert, nyní označován za člověka, který odůvodní prezidentovi vše, co je třeba, a nemohl by tak fungovat jako nezávislý soudce, dostává se to celé do zcela opačného gardu.

Zvláště, když si připomeneme některé skandální výroky. Třeba ten Mariana Jurečky z KDU-ČSL: „Vnímáme, že by na ústavní soudce měly být nominovány opravdu významné právnické osobnosti, které budou garantovat kvalitu práce Ústavního soudu. To u pana profesora Gerlocha není tak úplně jisté.“ A přidávají se i další senátoři. Pro některé může jít rovněž o pomstu za prezidentovo údajné ovlivňování justice.

Gerloch v posledních letech nikomu nevadil, teď se na ně najednou vytahuje vše možné. Pro Zimu jde minimálně o zcela nevhodné načasování. Během pár týdnů je napadán a tvrdě kritizován jeho další blízký spolupracovník, který se mimochodem tento týden objevil i na tiskové konferenci, na níž univerzita oznamovala, že prezidenta skutečně zažaluje.

Obě kauzy, které se v čase spojily, přitom další pojítko neobsahují. Vlastně kromě toho, jak jsou obě uměle nafouklé a fanatické.

Pokud chce být Zima prezidentem...

Tomáš Zima údajně měl a má prezidentské ambice. Pokud by chtěl Miloše Zemana na Pražském hradě skutečně jednou vystřídat, asi by raději neměl uvolněná prorektorská místa ani obsazovat. Protože skoro na každého se něco najde. I když… pak by to asi schytal za nedbalost, nebo za přílišné autoritářství. Tak teď co s tím.

SDÍLET