Je Vladimir Putin po smrti? V Rusku probíhá boj o moc a padají první jména, kdo ho nahradí

Před několika dny vzbudila velkou pozornost zpráva, že Vladimir Putin už vlastně může být mrtvý. Vše jako by zapadalo do logiky, podle které je ruský prezident těžce nemocný, má nejspíše rakovinu a zbývá mu jen málo času, proto tak spěchal s válkou proti Ukrajině. Vzhledem k tomu, že zprávu doplňovalo sdělení, že se jedná o „zdroje z britských tajných služeb“, byla jí dodána patřičná důvěryhodnost, respektive její dojem. 

Ke všemu se ještě přidaly další zdroje, podle kterých v poslední době Putin nevychází z bunkru, popřípadě zprávy, že se podrobil lékařskému zákroku, a místo něj se pohybuje po Kremlu dvojník a v některých případech jsou záběry předtočené. Nejde o první spekulace o Putinově zdraví, před několika lety se objevovaly záběry údajně dokazující, že ruský prezident má protézu místo jedné nohy.

Celé toto shrnutí „zaručených“ zpráv má jeden zásadní problém – prakticky nemáme šanci je nějak ověřit. Vladimir Putin se už před válkou stáhl do ústraní, vycházel jen velmi zřídka. Obskurní scény setkání s ministrem obrany Šojguem (ostatně, i toho podobně zaručené zprávy pohřbily) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (ten byl podle podobně ověřených zpráv na Ukrajině zraněn, přičemž dohady panují jen kolem toho, jak moc), francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími za extrémně dlouhým stolem zavdávaly k dalším spekulacím, co je vlastně s Vladimirem Putinem. Kreml oproti tomu vydává jednu zprávu za druhou o tom, že je prezident ve skvělém stavu, a že veškeré zvěsti o jeho špatném zdraví se nezakládají na pravdě.

Samostatnou kapitolou jsou pak spekulace o Putinově psychickém stavu. Dlouhý stůl vedl k debatám o paranoie ruského vůdce. Putin se v době kolem zahájení invaze na Ukrajinu u něj scházel jak s Macronem, tak i se Šojguem, Gerasimovem, ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem či šéfkou centrální banky Elvirou Nabiullinou. Za malým stolem se v té době potkal jen s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem či Alexandrem Lukašenkem. Bylo tak zřejmé, že nejde o strach z pandemie covidu-19, ale že důvodem bude nejspíše něco jiného. A záběry setkání s letuškami nebo se Šojguem, které Kreml publikoval, také spekulace neutišily. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co hraje spekulacím o zdraví ruského prezidenta do karet?
  • Jaká jména patří na seznam uchazečů o Putinovo místo?
  • A proč lidé tolik slyší na divoké spekulace?
sinfin.digital