Hodně jmen pro Hrad, kandidát žádný. Před mnohými stojí těžký krok, který může startovní pole protřídit

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Přestože se v posledních dnech množí jména těch, kteří chtějí usilovat o hlasy voličů v prezidentských volbách, za kandidáty na Hrad je zatím přísně vzato označovat nelze. Ani jeden z nich totiž doposud nesplnil podmínku, která je základním předpokladem toho, aby se voleb mohli zúčastnit. To také může znamenat, že se některý z nich nakonec ve finální sestavě kandidátů vůbec nemusí objevit.

Nejprve citace z Ústavy České republiky: „Navrhovat kandidáta je oprávněn každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany České republiky oprávněnými volit prezidenta republiky. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů.“

V posledních dnech a týdnech svůj záměr zúčastnit se voleb oznámil předseda ČMKOS Josef Středula, emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Už dříve svou ambici ucházet se o hlasy voličů v přímé prezidentské volbě oznámil miliardář Karel Janeček a komunista Josef Skála, v médiích se pak spekuluje o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, o senátorech Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi, na boj se zjevně chystá generál ve výslužbě Petr Pavel a minulý týden se v médiích vynořilo jméno Tomáše Pojara, už dříve se hovořilo také třeba o Miroslavě Němcové nebo Miloši Vystrčilovi.

Pokud bychom tento seznam adeptů na Hrad vzali vážně, lze je rozdělit do dvou skupin: na občanské a stranické kandidáty.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké možnosti mají strany vládní koalice?
  • Kdo má kandidaturu jistou?
  • Které velké jméno by mohlo volbu vynechat a proč?
sinfin.digital