Kdo nechal natočit Forejta a co to může vypovídat o Zemanovi?

Pokud na něčem v souvislosti s kompromitujícím videem se šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem skutečně záleží, je to odhalení člověka, který nechal vysoce postaveného státního úředníka natočit. Může klidně jít jen o osobní mstu lidí, kteří video prodávají. Některé indicie ale naznačují, že za nahrávkou může být i vyřizování účtů v okolí prezidenta.

Muži, kteří video nabízeli různými redakcím, velmi stáli o to, aby se nakonec objevilo v médiích. Přestože se jim ho několikrát podařilo prodat, nikdo z kupujících jej nezveřejnil. To byl také důvod, proč cena nahrávky klesala. Nešlo tedy o jen byznys a osobní obohacení. Kdo tedy může mít zájem na odstranění nepohodlného šéfa protokolu?

Za Forejtovým koncem může být kompromitující video. Ukázky z něj kolují na internetu. Hrad je nechce komentovat

Lidé, kteří jsou obeznámení s děním na Hradě, tvrdí, že dvojice ve složení kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý, velmi těžko nese, pokud má někdo lepší přístup k prezidentovi Milošovi Zemanovi než oni dva. Týkalo se to nejen Forejta, ale údajně i mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Tady můžete hledat vysvětlení, proč Ovčáček najednou zmírnil tón svých vyjádření na sociálních sítích. Je evidentní, že se tak nestalo z jeho rozhodnutí, ale zatlačil na něj Mynář, který to koneckonců nedávno sám připustil v Lidových novinách.   

Pokud budete brát vážně spekulace, které se kolem videa šíří, pak za zmínku stojí ta, podle které videem disponuje i Zemanův poradce Nejedlý. Ten údajně nahrávku chtěl ukázat prezidentovi, který to ale odmítnul.

Hledá se nástupce. Kdo na Hradě vystřídá Forejta?

Když si do této souvislosti zařadíte odvolání šéfa hradní stráže Petra Prskavce krátce poté, co se objevily informace o nestandardním úkolování hradní stráže ze strany kancléře Mynáře, nabízí se otázka, na kterou je nutné najít odpověď. Má Zeman pod kontrolou své nejbližší okolí, anebo Mynář s Nejedlým jednají bez ohledu na jeho názor?

Oba mají nepochybně životní zájem na znovuzvolení Zemana prezidentem na začátku roku 2018. A snaží se jej k tomu přemluvit. Jak INFO.CZ informovalo v polovině listopadu, Nejedlý se snažil Zemana přesvědčit, aby kandidaturu potvrdil už v novoročním projevu. Ten to údajně k velké nelibosti Nejedlého, jinak zvaného „totem“, odmítl potvrdit.

Bude Zeman znovu kandidovat? Víme, co rozhodne

Pokud by Zeman kandidoval, novináři musejí najít odpověď, zda drží pevně v rukou otěže svého úřadu, či nikoliv. Kompromitující video může být jen špičkou pomyslného ledovce. Mohlo by se stát, že občané zvolí figurku ovládanou dvojicí mužů s neprůhlednými a výsostně soukromými zájmy.

SDÍLET
sinfin.digital