Kdo v Senátu nejvíc ovlivní zákony? Hrst právníků musí ohlídat, aby se vyhnul politikaření a populismu

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Obměněný Senát má za sebou první dvě schůze, už je detailně jasné i jeho nové uspořádání. Nejvlivnějším právníkem v horní komoře Parlamentu je Zdeněk Hraba (STAN), který nejen předsedá Stálé komisi pro Ústavu ČR a parlamentní procedury, ale rovněž je místopředsedou  Ústavně-právního výboru. Z celkem osmi členů tohoto výboru můžeme mezi právníky počítat pouze dva, vedle Hraby ještě advokáta a nového královehradeckého senátora Jana Holáska (za HDK+TOP+SE+Z+LE). Právě oni tak za horní parlamentní komoru ponesou nejvyšší váhu odpovědnosti udržet v nové legislativě právní logiku. 

Ústavně-právní výbor Senátu prošel po říjnových volbách poměrně velkou rekonstrukcí. V čele klíčového orgánu, který má hlídat ústavnost přijímaných zákonů či vyjadřovat svá stanoviska ke kandidátům na ústavní soudce, nyní stojí daňový poradce Tomáš Goláň (ODS), který v této funkci po deseti letech nahradil Miroslava Antla (za ČSSD, poté Za občany). 

Vedle již zmíněných Hraby a Holáska ve výboru dále působí místopředsedové Michael Canov (SLK), Martin Červíček (ODS) a Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), dále řadoví členové Ondřej Feber (ANO) a Pavel Kárník (za STAN). Jak už jsme upozornili, do Senátu se v říjnu tři jeho dřívější členové znovu nedostali. Mimo „klíčového“ Miroslava Antla horní komoru opustil další vlivný právník, bývalý ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). 

Prý se na svět pořád dívám jako přísný prokurátor. Politikaření Senátu mi ale vadí, říká Antl

sinfin.digital