„Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý…“ Stanjura navazuje na Cromwella a nedělá dobře

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ministr financí Zbyněk Stanjura překvapil. Levici a populisty mile, vlastní voliče nemile. Když Piráti nedávno přišli s návrhem zvýšit odvody výrobců elektřiny, zaznělo z ODS zásadové a správné „nikdy“! Ministr ovšem záhadně otočil a na konci minulého týdne řekl o možném sankčním zdanění, že „nikdo si nemůže být jist“. Použil mimochodem stejnou formulaci jako anglický diktátor Cromwell když mluvil o tom, že politici mohou cokoli.

„Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem“, pravil ten, který nechal popravit legitimního krále, přičemž ke vzpouře vedla snaha monarchy uvalit nové daně. Občanští demokraté by si měli připomenout, že sami si už také jednou pod sebou podtrhli stoličku, když na nátlak tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska zdanili mimo jiné živnostníky a naštvali tím vlastní elektorát. Jako před devíti lety by někteří i nyní rádi předčasné volby. Nahraje jim ODS tím, že opět zradí svou ideologii?

Vládnutí není technokratická, expertní záležitost, je to vrcholné politikum. Už jsme na to možná opět zapomněli, ale je to tak. Každý průměrný ekonom vám v současné chvíli je schopen navrhnout jednoduché řešení tíživé situace veřejných financí, spočívající ve zvýšení některých daní či zavedení nových. Technicky vzato je samozřejmě snadné došlápnout si na energetické společnosti a sebrat jim deset až dvacet miliard. Ale ekonomové nenesou vládní odpovědnost, a když jim ODS na podobný recept kývne, udělá strašnou politickou chybu.

Za prvé je hloupé sankčně danit výrobu elektřiny, když nás všechny živí. Není řeč o hazardu, kde to lze odůvodnit tím, že jde o nemravné podnikání, které nepřispívá společnému blahobytu. Za druhé, koncept daně z neočekávaného zisku je pochybný. Začneme dotovat neočekávanou ztrátu? (I když srdce levičáka by zaplesalo.) Někdy se daří, někdy ne a i náhoda má na trhu svou roli. Za třetí, což je nejhorší, by tím ODS sedla na lep zeleným fanatikům. Ti energetiku dusí, jak mohou, a když je na tom chvíli líp, hned by jí pustili žilou.

„Nejsou žádné limity a žádný sektor z té debaty vyjmut není. Nikdo si nemůže být jist.“ Co tím Stanjura – mluvil o tom v rozhovoru pro Seznam Zprávy – říká?

Jednak rezignuje na pravicový étos a slib kabinetu nezvyšovat daně, jednak dává všem na srozuměnou, že kdokoli se může ocitnout v pozici „sprostého podezřelého“, a když vláda usoudí, že vydělává moc, tak mu kus zisku sebere. Jako za Cromwella – můžeme zakleknout na každého. Trhy na takové hrozby reagují nervózně. Když s tím nápadem přišli Piráti, ČEZ tratil za pár hodin vyšší desítky miliard korun své hodnoty.

sinfin.digital