Klíčová otázka voleb: Co po nich bude dělat Andrej Babiš? A proč to nikdo neřeší?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Co skutečně plánuje lídr hnutí, které má nakročeno k vítězství ve volbách? Očekávaná odpověď by zněla: stát se premiérem! Jenomže Andrej Babiš má před sebou životní dilema. Pokud usedne v příští vládě, vynese ortel smrti nad Agrofertem, která by přišel o životodárné dotace a zakázky. Jak se přitom opakovaně ukazuje, byznys je pro Babiše stále na prvním místě. Takže jak se rozhodne? A proč se ho na to nikdo neptá?

Je takřka neuvěřitelné, jak málo prostoru se ve veřejné debatě věnuje tak klíčové otázce. Nejen že netušíme, do jaké vládní sestavy má ANO nakročeno, nevylučuje totiž nic a takřka všichni vylučují spolupráci s ním. Hypoteticky může v koalici s SPD provádět národoveckou politiku. Nebo se dát dohromady s ODS (která to zatím vehementně odmítá), otočit o sto osmdesát stupňů a stát se „pravicí“. Anebo třeba skončí znovu s ČSSD, navzdory všemu, co si spolu v posledních letech zažily.

A k tomu všemu nevíme, co se Andrej Babiš chystá udělat sám se sebou…

Každý by jistě rád věděl, jak bude vypadat příští vláda – to pochopitelně závisí na výsledku voleb. Osobní plány předsedy hnutí mají právo znát především jeho voliči – a to bez podmínek. Určitě mu nedávají hlas proto, aby je po volbách opustil a zamířil do svého holdingu. Bohužel, Babiš jasné a věrohodné odpovědi nedává. Vlastně ani nemusí, protože se ho na to nikdo neptá – ani novináři, ani jeho soupeři. Do hlavy mu samozřejmě nevidíme, ale podívejme se na možnosti, které tu jsou.

Premiér inzeruje, že toto je „poslední šance volit Babiše“. Skoro se zdá, že jde o freudovský přeřek a naznačuje tím, že zinkasuje hlasy a pak se je pokusí nějak politicky zobchodovat, ale do kabinetu se už osobně nepohrne. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák coby „specialista na jednání s ODS“ říká, že hnutí se jednou bude muset obejít bez Babiše. A například podle Tomia Okamury by SPD nešla do vlády s ANO, kdyby v ní seděl jeho předseda. Takže Okamura ví, že tam sedět nebude? Šéf SPD se strašně moc chce dostat k moci a neřekl by nic, čím by si to zkazil…

Znovu na tomto místě musíme připomenout pozoruhodné schůzky v Lánech, kde se minulý týden ihned po propuštění prezidenta z nemocnice vystřídali Alena Schillerová za ANO, Petr Fiala z ODS a právě Okamura. Takže hlava státu už nějaké odpovědi zná… Tedy aspoň pro případ, že by opoziční koalice SPOLU a Piráti-STAN nezískaly většinu. Pokud získají, jak naznačil aktuální průzkum Kantaru pro ČT, nebude zas tak moc záležet na tom, co Babiš, Zeman či Okamura chtějí. Pokud se ale situace jakkoli zamotá, nebo opozice ve volbách nezíská jasnou převahu, kterou by Zeman nemohl ignorovat, bude na plánech Babiše, jenž hraje úplně o všechno, hodně záležet.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Babiš musí kolem svých plánů mlžit?
  • O co jeho byznysu jde?
  • A co prezidentské volby?
sinfin.digital