Koštoval: Státem sponzorované zabíjení a zastrašování jsou součástí ruské strategie

Daniel Koštoval

KOMENTÁŘ DANIELA KOŠTOVALA | V česko-ruských vztazích to jiskří. Moskva v reakci na události v Česku oficiální cestou opakovaně a důrazně sděluje, že chování tuzemských politiků nezůstane bez následků. To vede k úvahám, kam až je skutečně ochotná a schopná zajít. Ruské násilné metody jsou přitom opakovaně medializovány a identifikovány. Jsou veřejně deklarovanou součástí ruské strategie. Za povšimnutí v této souvislosti stojí v dubnu zveřejněný špionážní a teroristický případ z Ukrajiny, stejně jako mnohé další.

Rusko v posledních dnech velmi emotivně a iracionálně reagovalo na odstranění sochy maršála Koněva a umístění pomníku vlasovcům v Praze. Samo přitom porušuje bilaterální česko-ruskou smlouvu, jak spolu s dalšími autory popisuji v úvodu tohoto textu

Aktuální ruský zájem o trojici demokraticky zvolených komunálních politiků – pražského primátora Hřiba a starosty městských částí Koláře a Novotného – vedl až k výhrůžkám smrtí a seriózním obavám českých bezpečnostních složek o jejich život. Dostali přidělenu osobní policejní ochranu, což vyšlo najevo přibližně v době, kdy týdeník Respekt informoval, že v první polovině dubna do Česka přicestoval muž s ruským diplomatickým pasem údajně vybavený jedem ricin. Moskva to oficiálně popřela.

Tento Rus, který je spolupracovníkem jedné z ruských tajných služeb, má ovšem stále pobývat v Praze na ambasádě, jak po středečním neveřejném zasedání sněmovního bezpečnostního výboru uvedly zdroje Deníku N, a Česko se ho nechystá vyhostit, jelikož mu scházejí přímé důkazy o chystané kriminální činnosti. Zda tato osoba skutečně přicestovala vybavená zmíněným jedem, dodnes nebylo potvrzeno. Že ale představuje určité riziko, již víme s jistotou – sněmovní výbor jednomyslně schválil usnesení, v němž označil reakci BIS za adekvátní a tajnou službu podpořil.

Svoboda: České diplomacii nastávají po odstranění sochy Koněva krušné časy

sinfin.digital