Krajina po bitvě. Volba prezidenta přinesla víc otázek než odpovědí

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Hlavní zpráva voleb? Andreje Babiše nemají rády tři pětiny voličů, kteří odevzdali hlas. To jsme ale tušili už předtím. Nakonec zůstává řada otázek. Jak se vyvine situace v hnutí ANO? Nevzniknou v důsledku toho všeho nové strany? Za třetí je velkou neznámou, jaký bude vztah nového prezidenta k vládě.

Prezidentská volba se proměnila v hlasování o Babišovi, ne o vládě, jak chtěl on. A prohrál. Na druhé straně získal v prvním kole skoro dva miliony hlasů a v druhém skoro dva miliony a čtyři sta tisíc. Kdyby si dokázal udržet alespoň ten první výsledek i ve sněmovních volbách v roce 2025, s největší pravděpodobnosti by je výrazně vyhrál. Není to ale tak jednoduché. I pokud by se mu podařilo získat 35-40 procent voličů, zásadní otázka zní: s kým by vládl?

Babišovi se sice podařilo prorazit „strop“ 1,5 milionu hlasů, nicméně narazil na další, který ukazuje, že i když vyluxuje sobě blízké voliče SPD, stačí to jen na výsledky kolem čtyřiceti procent. A nemůže čekat, že s ním někdo další půjde do spolku. Právě na nedostatek koaličního potenciálu doplatil už po loňských sněmovních volbách. Dveře k možným spojencům mu přivřela i drsná kampaň plná emotivního překrucování, výmyslů a manipulací.

Proti expremiérovi se vymezují i výrazné osobnosti jeho vlastního hnutí. Proroctví, že se nyní ANO rozpadne Babišovi pod rukama, ovšem berme s velkou rezervou. Jeho jméno pořád zůstává silnou značkou. Musel by to sám položit.

sinfin.digital