Lepší sever bez ČSSD. Jak dal Foldyna jazyk i Hamáčkovi

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | „Nezměnil jsem se já, změnila se ČSSD,“ zdůvodnil severočeský poslanec a někdejší místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna svůj přestup k SPD. Ať si jde, ČSSD není žádné vězení, vzkázali mu tehdy hrdě v Lidovém domě. Teď přišel účet. SPD získala v Ústeckém kraji téměř 9 procent a Foldyna dostal nejvíc preferenčních hlasů, zatímco ČSSD utrhla bídná tři procenta a v kraji definitivně končí.

A to není celé vysvědčení vedení ČSSD. Jen krátce před volbami Hamáček zatípl kandidátku ústecké ČSSD jménem Lepší sever, protože prý nebude platit kampaň pravičákům. Ze tuhle partu totiž kromě krajského vedení ČSSD a jejích radních ústeckého hejtmanství kandidovali i odpadlíci z ODS a TOP 09. V Lidovém domě proto nakonec schválili kandidátku ČSSD se svým bývalým ústeckým kmotrem Petrem Bendou, jenž po odchodu z ČSSD neúspěšně dělal volebního lídra extrémistickým „dělníkům“ Tomáše Vandase. Místo pravičákům tak v ČSSD platili kampaň ultrapravičákovi.

A že to fakt nestálo za to. Lepší sever totiž dostal dvakrát tolik hlasů než ČSSD a prošel do ústeckého zastupitelstva. Nejspíš i proto, že v jeho názvu prostě nejsou čtyři stále toxičtější písmena: „ČSSD“. Ale zpět k Foldynovi. Bývalý dečínský boxer, jenž ČSSD na Ústecku vedl do krajských i sněmovních voleb, jen zopakoval svůj oblíbený trik a díky preferenčním hlasům ve volbách všechny znovu přeskákal. A taky tím potvrdil, že měl pravdu: nezměnil se on, ale ČSSD.

Francouzský prezident kritizuje Rusko, ale chce s ním strategicky spolupracovat

sinfin.digital