Lepší sever bez ČSSD. Jak dal Foldyna jazyk i Hamáčkovi

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | „Nezměnil jsem se já, změnila se ČSSD,“ zdůvodnil severočeský poslanec a někdejší místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna svůj přestup k SPD. Ať si jde, ČSSD není žádné vězení, vzkázali mu tehdy hrdě v Lidovém domě. Teď přišel účet. SPD získala v Ústeckém kraji téměř 9 procent a Foldyna dostal nejvíc preferenčních hlasů, zatímco ČSSD utrhla bídná tři procenta a v kraji definitivně končí.

A to není celé vysvědčení vedení ČSSD. Jen krátce před volbami Hamáček zatípl kandidátku ústecké ČSSD jménem Lepší sever, protože prý nebude platit kampaň pravičákům. Ze tuhle partu totiž kromě krajského vedení ČSSD a jejích radních ústeckého hejtmanství kandidovali i odpadlíci z ODS a TOP 09. V Lidovém domě proto nakonec schválili kandidátku ČSSD se svým bývalým ústeckým kmotrem Petrem Bendou, jenž po odchodu z ČSSD neúspěšně dělal volebního lídra extrémistickým „dělníkům“ Tomáše Vandase. Místo pravičákům tak v ČSSD platili kampaň ultrapravičákovi.

A že to fakt nestálo za to. Lepší sever totiž dostal dvakrát tolik hlasů než ČSSD a prošel do ústeckého zastupitelstva. Nejspíš i proto, že v jeho názvu prostě nejsou čtyři stále toxičtější písmena: „ČSSD“. Ale zpět k Foldynovi. Bývalý dečínský boxer, jenž ČSSD na Ústecku vedl do krajských i sněmovních voleb, jen zopakoval svůj oblíbený trik a díky preferenčním hlasům ve volbách všechny znovu přeskákal. A taky tím potvrdil, že měl pravdu: nezměnil se on, ale ČSSD.

Francouzský prezident kritizuje Rusko, ale chce s ním strategicky spolupracovat

Foldyna totiž nejen na severu tvrdí muziku odjakživa. Bývalý lodní kapitán měl vždycky trochu problém s naším příklonem k „Západu“, místo Prague Pride se radši účastní spanilých jízd ruských Nočních vlků. A občas při nich „dá jazyk“ jejich odpůrcům, to když si myslí, že jsou „gay“. Teď tedy „dal jazyk“ i Hamáčkovi: on, stejně jako další členové vedení ČSSD, totiž ukázali, jak jsou vzdálení „skutečné“ ČSSD, která dřív nejen na Ústecku dělala rekordní volební výsledky.

A ne náhodou. Z voličských průzkumů setrvale vychází, že dnes stranu nejvíc volí lidé nad šedesát let s nízkým vzděláním a bídnou finančí situací, a to nejvíc právě i z Ústekého kraje. Tedy i ti, co mají tak rádi Foldynu, protože už dvacet let mluví jako oni. Ano, občas se to nedá poslouchat, „Jarda“ často víc mluví než myslí. Vedle mnohých svých voličů ale pořád působí jako univerzitní profesor. I proto i Foldynu předchozí vedení ČSSD ve straně trpělo, byť si při jeho zbytečně upřímných výlevech radši zacpávalo uši. Dobře totiž chápalo, že Foldyna mluví jako mnozí voliči strany, a proto ho i volí.

To je teď minulostí. Foldyna, jenž si prý kolem Hamáčka a spol. připadal jako xenofob a fašista, je členem populistické SPD a na Ústecku volí ČSSD tři procenta voličů. Sedět v Lidovém domě, tak radši odložím burčák, co sem na „oslavu“ voleb přinesl volební manažer strany Michal Hašek, což mimochodem byla další skvělá předvolební personální trefa. Jak totiž ukazuje historie, bývá právě Ústecký kraj v případě ČSSD předvojem budoucnosti.

Zachrání Češi rakouský cestovní ruch? Začíná boj o covidové lyžaře

Strana tady tradičně dělala své nejvyšší volební výsledky, takže odsud na Prahu ve sněmovních volbách před deseti lety táhl i její expremiér Jiří Paroubek. Jenže od „oranžového tsunami“ z roku 2008 ČSSD nikde neztrácí voliče tak rychle jako právě v Ústeckém kraji. Můj kolega Bohumil Pečinka nedávno napsal pro Info.cz komentář s titulkem Nové česko bez sociální demokracie. Zmiňuje v něm nový program ČSSD nazvaný Nové Česko, které sepsali lidé kolem místopředsedkyně strany Jany Maláčové.

Je to klasické „pražské“ dílo, v němž je přání zase jednou otcem myšlenky. Určitě do něj nepatří politici typu Foldyny a jak nyní ukázaly krajské volby, tak vlastně ani voliči. A právě Ústecký kraj možná začíná naplňovat celostátní trend „Nového Česka“, kam už nepatří ČSSD.

SDÍLET
sinfin.digital