Francouzský prezident kritizuje Rusko, ale chce s ním strategicky spolupracovat

Francouzský prezident Emmanuel Macron si přeje, aby třetím hráčem ve světě 21. století, jemuž dominují Spojené státy a Čína, byla Evropská unie. Podle jeho názoru by tomu pomohlo, kdyby EU obnovila dialog a spolupráci s Ruskem, a to navzdory sankcím, které uplatňuje od anexe Krymu v roce 2014, nekončící válce na východě Ukrajiny i výbuchu odporu vůči Putinově režimu po nedávné otravě opozičního předáka Alexeje Navalného válečným plynem novičok.

Své představy v minulých dnech obhajoval nájemník Elysejského paláce v Litvě a v Lotyšsku, tedy zemích se zlou historickou zkušeností se sousedním Ruskem, k němuž chovají krajní nedůvěru. „Vidíme to tak, že pokud chceme na evropském kontinentu budovat trvalý mír, musíme pracovat s Ruskem. Nemůžeme předstírat, že Evropa je nějaký ostrov daleko od Ruska,“ prohlásil Macron ve Vilniusu. Dialog s Ruskem je podle něj třeba obnovit, „abychom se vyhnuli nejhoršímu“, aniž to „nejhorší“ vysvětlil.

Francie je po brexitu jedinou členskou zemí EU, která zasedá po boku USA, Ruska, Číny a Británie mezi stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Při formování evropské zahraniční politiky hraje proto první housle, zejména od nástupu nynějšího prezidenta, který více než jeho předchůdci sází právě na EU. Krom toho v poslední době stále těsněji konzultuje a slaďuje s Německem; dá se tedy předpokládat, že Macronův postoj má tichou podporu Angely Merkelové. Baltské země navštívil po únorové cestě do Polska, tradičně velmi nedůvěřivého vůči Rusku, kde přesvědčoval o tomtéž. Je to vlastně sympatické. Jeho předchůdci by se s ohledy na maličké Lotyšsko nebo Litvu asi nepárali a sotva by jeli propagovat dialog s Moskvou právě tam.

Insider speciál: Rusko si musí uvědomit, že Sovětský svaz se už nevrátí

sinfin.digital