Lidé proti. Pohřbí Minář sebe i chvilkaře?

GLOSA PETRA HOLCE | Bývalý nejvyšší chvilkař Mikuláš Minář vstoupil do politiky s projektem Lidé PRO. Zatím se ale ukazuje, že lidé jsou spíš proti. Z vyhlášeného půlmilionu nyní Minářovo hnutí posílá do voleb necelých dvacet tři tisíc signatářů. A jak vyplývá z prosincového průzkumu Medianu pro Seznam Zprávy, většina lidí Minářovo politické angažmá vůbec nechápe. 

Lidé PRO podle Medianu „rozhodně“ podpořila pouhá dvě procenta respondentů a „spíše ano“ jich vyslovilo deset procent. „Rozhodně“ ovšem Mináře nepodpořilo téměř pětačtyřicet procent lidí a „spíše ne“ čtvrtina. A s tím, že Minář vyměnil občanský Milion chvilek za politické Lidé PRO, pro změnu souhlasí jen 19 procent respondentů; polovina jich je proti a třetina na to nemá žádný názor. Místo Lidé PRO tak Minář stvořil spíš Lidé PROTI. To zaskočilo i šéfa Medianu Přemysla Čecha.

„Vždyť více než polovina lidí podporovala a ztotožňovala se se spolkem Milion chvilek. A teď při vstupu Mináře do politiky najednou vidíme nezájem a nedůvěru,“ komentoval to. Není to ovšem nic nového: z ulice obecně bývá do parlamentu nebezpečně daleko. Zdatný organizátor a politicky naivní kazatel v oranžovém hábitu se perfektně hodil na Letnou; v politice ale Češi tradičně chtějí spíš staršího lékaře, byť se nemusí zrovna jmenovat David Rath. A pravda, poslední dobou i podnikatele.

Prezident je popleta, legitimitu příkazům dává jen strach a ze slovenské očisty se stala msta a bezpráví, glosuje Václav Vlk

sinfin.digital