Lidé proti. Pohřbí Minář sebe i chvilkaře?

GLOSA PETRA HOLCE | Bývalý nejvyšší chvilkař Mikuláš Minář vstoupil do politiky s projektem Lidé PRO. Zatím se ale ukazuje, že lidé jsou spíš proti. Z vyhlášeného půlmilionu nyní Minářovo hnutí posílá do voleb necelých dvacet tři tisíc signatářů. A jak vyplývá z prosincového průzkumu Medianu pro Seznam Zprávy, většina lidí Minářovo politické angažmá vůbec nechápe. 

Lidé PRO podle Medianu „rozhodně“ podpořila pouhá dvě procenta respondentů a „spíše ano“ jich vyslovilo deset procent. „Rozhodně“ ovšem Mináře nepodpořilo téměř pětačtyřicet procent lidí a „spíše ne“ čtvrtina. A s tím, že Minář vyměnil občanský Milion chvilek za politické Lidé PRO, pro změnu souhlasí jen 19 procent respondentů; polovina jich je proti a třetina na to nemá žádný názor. Místo Lidé PRO tak Minář stvořil spíš Lidé PROTI. To zaskočilo i šéfa Medianu Přemysla Čecha.

„Vždyť více než polovina lidí podporovala a ztotožňovala se se spolkem Milion chvilek. A teď při vstupu Mináře do politiky najednou vidíme nezájem a nedůvěru,“ komentoval to. Není to ovšem nic nového: z ulice obecně bývá do parlamentu nebezpečně daleko. Zdatný organizátor a politicky naivní kazatel v oranžovém hábitu se perfektně hodil na Letnou; v politice ale Češi tradičně chtějí spíš staršího lékaře, byť se nemusí zrovna jmenovat David Rath. A pravda, poslední dobou i podnikatele.

Prezident je popleta, legitimitu příkazům dává jen strach a ze slovenské očisty se stala msta a bezpráví, glosuje Václav Vlk

Průzkum navíc potvrzuje i to, co tak děsí opozici a na co člověk nemusí být univerzitní politolog, aby to skrz Minářova zasněná (i když stále méně) slova prohlédl: a sice, že případně nejspíš nebude přebírat voliče premiéra Andreje Babiše, jak stále lídr Lidé PRO opakuje, ale spíš ještě víc pustí žilou opozici, pro níž je každé procento hlasů kritické. Podle Medianu totiž Minářovi politicky nejvíc fandí mladší a pravicově smýšlející lidé a hlavně vysokoškoláci, tedy voličský prototyp opozice.

A naopak mu vůbec nefandí voliči ANO. A taky lidé nad 40 let, ekonomicky neaktivní a levicověji zaměření, což taky sedí na nemálo voličů ANO. „Celkově ale prostupují všemi kategoriemi spíše nesouhlasné postoje k Minářovým novým ambicím,“ dodává k tomu Čech. Pro kazatele z Letné to jasně ukazuje jedno: jak se přesně trefil do nálady části společnosti s chvilkaři, tak se do ní naopak netrefil s Lidé PRO. Politika a demonstrace jsou totiž dvě úplně jiné disciplíny.

Byl rok 2020 skutečným obratem v přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku?

Minář si prostě nikdy nepřipustil to, že „jeho“ demonstranti z Letné už mají svých stran víc než dost. A určitě proto nepotřebují další. Navíc jeho dosavadní politické (ne)angažmá připomíná spíš bizarní a taky lehce strašidelnou (výběr kandidátů psychology a korporátními profíky na lidské zdroje nebo téměř online psaní programu) skvadru než skutečné politické hnutí. A mimochodem: podle Medianu si taky přeje pouhých patnáct procent respondentů zjevení nového politického lídra.

Ani to tedy neukazuje na to, že se Minář stane volebním bestsellerem. Spíš nás čeká jiná věc. Lídr Lidé PRO slibuje svým fanouškům „překvapení“, až sebere 400 tisíc podpisů. Místo něj nakonec nepřekvapivě zazdí nejen svůj vstup do politiky, ale reputačně i chvilkaře. Jejich jménem pořád sliboval, že do politiky nikdy nevstoupí. A nemálo lidí mu i věřilo. Teď je z něj lídr, co jako správný politik neplní své sliby, nikdy ale možná nebude ani politik. Všechno je jednou poprvé.    

SDÍLET
sinfin.digital