Manuál pro výklad Erdoganových vět aneb Jak v NATO spolupracovat se sultánem. Komentář Pavla Novotného

Syrská válka faktickou porážkou tzv. Islámského státu nekončí. Extremisté jsou – či spíše byli – součástí problému, nikoli jeho příčinou. Naplno tak začala další fáze syrské, vlastně blízkovýchodní války. Bude komplikovaná, nejednoznačná, o to však důležitější.

Naposledy se turecké jednotky vydaly přes jižní hranice do Sýrie pacifikovat jednotky tamních Kurdů známé jako YPG.

Turecko je s milionovou armádou v kraji významným hráčem. A ano, z historických důvodů je stále členem NATO. I když se z tureckého tisku zdá, že je touto organizací nepochopeno, přehlíženo, ba šikanováno. (Mimochodem, v této alianci je shodou šťastných náhod a zásluhou Václava Havla také Česká republika.)

Zeman nebo Zeman? Lidé si na sítích stěžují na komise, někteří dostali dva stejné lístky

Pro pochopení Turecka je dobré vědět, že Recep Tayyip Erdogan není jen prezidentem, ale i šéfem vládnoucí strany, faktickým premiérem, ba architektem nábožensko-vlastenecké obrody. Pro reálnou stavitelskou aktivitu – zbudoval obří paláce i most přes Bospor – jej lze bez rozpaků označit za novodobého sultána, co do metod vládnutí srovnatelného s jeho ruským kolegou Vladimirem Putinem.

Také proto je vhodnější Erdoganova slova vykládat než prostě jen číst, protože věty mívají jiný smysl než ten doslovný.

Pokud tedy Erdogan říká, že jeho vojáci v Sýrii bojují „s teroristy“, myslí prostě Kurdy, kteří tu rolničí a obchodují odjakživa. Jejich milice známé jako Lidové obranné jednotky (YPG) jsou volně napojeny na post-marxistickou Stranou kurdských pracujících, která usiluje o samostatnost tureckých Kurdů. Rozhodně ale nejde o společný projekt a syrští Kurdové v tuto chvíli nedělají nic jiného, než že brání vlastní území a pomáhají světu v boji proti Islámskému státu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Ve skutečnosti Erdogan likviduje vojenskou moc syrských Kurdů, kteří během občanské války výrazně posílili. Ankara vychází z předpokladu, že čím mocnější Kurd, navíc těsně za hranicí, tím ohroženější Turecko. Což lze ze strategického hlediska označit za kruté, ale pragmatické. Pro domácí publikum je ovšem třeba holou větu zabalit do vlasteneckých frází a světu představit soka jako teroristu.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

Erdogan se také opřel do Spojených států, které podle něj nechrání tureckou hranici. A porušují tak princip alianční solidarity. A jsou vůbec necitlivé vůči tureckým potřebám.

Problém tkví v tom, že Turci napadli syrské Kurdy, nikoli naopak. A opravdový důvod sporu? USA plánovaly na severu Sýrie zřídit pohraniční sbory, které by kontrolovaly významnou část pomezí s Tureckem. Páteř jednotek – jistě významnou část – měli tvořit Kurdové. A jsme u problému starého jako Turecko samo. S NATO má tento spor společného málo, ale co už, zkratka je to hezká.

Stejně jako FETÖ, mystická organizace teroristů oddaných náboženskému vůdci Fethullahovi Güllenovi. Ten je od doby, co se s Erdoganem rozešel ve zlém, odpovědný za vše nedobré, snad včetně povodní. Lze odhadnout, že Güllenovi stoupenci, respektive absolventi jím zřízených škol mezi sebou mají silné vazby a pomáhají si nad rámec běžné kolegiality. V Erdoganově konspiračním podání ale Güllen řídí saň s nekonečným množstvím chapadel, které tvoří opoziční vojáci, politici, policisté, akademici, soudci i advokáti. A vůbec všichni, kdo se sultánem nesympatizují, samozřejmě včetně Kurdů.

„Je to hukot.“ O nevpuštěných novinářích, kontrolách, které (ne)byly, a vzkazu na lístku

A rada pro NATO? Aliance má dvě možnosti: buď nastuduje slovník erdoganštiny a z dobrých strategických i civilizačních důvodů Turecko neopustí. Jde o vzdělaný a kulturní národ, který je zkrátka v řadě ohledů rozkročen přes Bospor. Nebo se zatvrdí a vystaví Turky, především ty neprivilegované z vnitrozemí, pokušení zbavit se moderních dějin. Pro Západ nic výhodného.

SDÍLET
sinfin.digital