Manželství je pro všechny, ale tahle země není pro konzervativce? Je dobře, že Fiala napsal, co napsal

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Už je to tady zase. Konzervativec slušným způsobem vysloví názor, že stejnopohlavní svazek nikdy nemůže být manželstvím a už liberálové usedají ke strojům, aby ze sebe chrlili rozhořčená obvinění z homofobie. Tentokrát to od samozvaných cenzorů morálky schytal předseda ODS Petr Fiala. Ale může se to stát každému, kdo svobodným myšlením naštve ideology progresivismu.

Co přesně (nejen) LGBT aktivisty tak rozčílilo? Tento úryvek z knihy Petr Fiala od A do Z: „Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené. Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání. Tak to prosím taky respektujte.“ Poněkud školometské, ale rozhodně ne ničím závadné. Mohl vůbec lídr SPOLU své přesvědčení vyjádřit mírněji?

Ve Fialových slovech progresivisté nenajdou jedinou záminku, aby mohli autora nařknout z extremismu či šíření nenávisti. Jejich alergické reakce tak svědčí o jediném: totiž že jim anafylaktický šok způsobuje nikoli nepřípustná, agresivní forma vyjádření, ale už pouhý kultivovaný nesouhlas a nepodřízení se jejich vlastnímu, fundamentalistickému názoru. Do důsledku vzato upírají druhým ústavní svobodu myšlení a svědomí. Nestačí jim, že respektujete právo každého žít, jak chce. Odmítáním jejich politické agendy se podle nich dopouštíte ideozločinu.

Předseda ODS pouze řekl, co je pro člověka jeho hodnotového ukotvení zjevné: Svazky gayů a leseb mohou být vším možným, mohou být jakkoli zákonem upraveny, ale manželstvím nikdy nebudou. Tak jako kopřiva se nikdy nestane růží, i kdybychom na to měli tisíc paragrafů. Společnost vám nedá, co vám odepřela příroda. Já také nemohu jít ke gynekologovi a necítím to jako křivdu. Ano, umím si představit, že někdo navrhne normu, aby každý, kdo se „cítí být ženou“, měl právo na gynekologickou prohlídku. Ale jistě to nebude ono…

Instituce manželství reflektuje evoluční fakt, že děti se vždy narodí jedné ženě a jednomu muži a snaží se oněm potomkům vytvořit co nejlepší podmínky pro růst a zdravý vývoj. Ne vždy to vyjde, ale u gayů a leseb nejde slova obsažená v zákoně – „hlavním účelem manželství je založení rodiny“ – naplnit ani teoreticky. Nemůže proto být ani řeč o diskriminaci. Stejnopohlavní „manželství“ je politickým požadavkem a kdokoli má legitimní právo být proti, nebo pro, aniž by mu někdo spílal do homofobů nebo heterofobů, přičemž to druhé se ani neděje.

sinfin.digital