Matka jako přežitek? Rovné sňatky mohou přinést změnu, která by se ze všeho nejvíc dotkla dětí

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Zní to možná divně, ale je to tak. Ať už si o takzvaném manželství pro všechny myslí kdokoliv cokoliv, jedna věc je jistá. Každý, kdo tenhle institut podporuje, by si měl předem uvědomit, že zároveň podporuje postupné odstranění jednoho ze základních principů dosavadního života na Zemi, tedy existenci matky. Pokud mají mít státem zaručená práva na vstup do manželství všichni lidé bez rozdílu pohlaví, a to včetně práv rodičovských, tak už nemůže být matkou pouze žena, která dítě porodila. Termín matka musí být nutně odstraněn a nahrazen jiným, obecnějším pojmenováním rodiče. Ve státech, které už manželství pro všechny zavedly, jde vývoj přesně tímto směrem.

Debata, zda by i Česko mělo uzákonit manželské svazky bez rozdílu pohlaví, se nese v hodně emoční rovině. Prezident Petr Pavel například toto manželství podpořil slovy, že není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli své sexuální orientaci. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se dokonce ve Sněmovně rozplakala, když si podle svých slov uvědomila, že homosexuálové nemohou svou lásku stvrdit manželstvím, jako to udělala ona s manželem.

Jenže v celé té emotivní debatě úplně chybí odpověď na jednu důležitou a hned na začátku textu vyřčenou otázku práv skupiny lidí, o kterých se v téhle debatě takřka vůbec nemluví – tou skupinou jsou děti. A přitom paradoxně právě jich, a nikoliv homosexuálů, se chystaná legislativní úprava týká nejvíc. Měly by mít státem zaručené právo na maminku?

Pokud by chtěl někdo v tuto chvíli přestat číst a obviňovat autora ze zbytečného strašení a homofobie, prosím ještě o chvilku strpení. Považuji se v otázce lidských vztahů za liberála a vůbec nemám v úmyslu jakkoliv dehonestovat požadavek homosexuálů na možnost vstupu do manželství. Právě naopak. Jen bych chtěl vrátit debatu do trochu věcnější, argumentační roviny, která v ní podle mého názoru chybí.

Homosexuálové dnes už zcela otevřeně přiznávají, že za jejich požadavkem na tzv. manželství pro všechny nejsou ani práva dědická (ta se dají vyřešit závětí či smlouvou), ani možnost navštívit partnera v nemocnici (stejně to dělají tisíce nesezdaných párů), ale hlavně úprava práv rodičovství. A to tak, aby měly homosexuální páry stejnou možnost pořizovat si a vychovávat děti v manželství, jako mají heterosexuálové.

sinfin.digital