Místo sto dnů hájení „štvanice“. Podříznou novináři už podruhé větev demokracii i sami sobě?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Nezasvěcený pozorovatel by si mohl myslet, že po slušné vládě přichází banda zločinců. Z minulého kabinetu za celé čtyři roky neodešel kvůli střetu zájmů či korupci nikdo. Nová sestava ještě nevládne a už jí novináři „odstřelili“ jednoho člena a mají zálusk na dalšího. 

Ono je to ale poněkud jinak. Zatímco Babiš měl hroší kůži a neodstoupil ani po velkých skandálech, jeho nástupci jsou pro média daleko „měkčí“ cíl. Věslav Michalik se překvapivě vzdal kandidatury, neboť jeho žena v minulosti podnikala na Kypru. Což je členský stát Evropské unie, žádný „daňový ráj“, jak nám podsouvali někteří novináři a firmy zde má řada solidních podnikatelů, podobně jako v Nizozemí.

Podle mého názoru se nominant STAN nechal vyštvat příliš snadno a šlo o strategickou chybu. Na jednu stranu chápu jistou úzkostlivost a snahu nedělat „kabinetu změny“ problémy. Na druhou stranu platí, že v našich poměrech se odchod bohužel rovná přiznání viny. V očích mnoha lidí se tím Michalik stal „horším lumpem“ než Babiš, který přece nikdy odstupovat nemusel (protože nic neprovedl a celé to byla jen kampaň, že?). Uznávám, že nová parta chce být lepší než ta stará. Ale tohle prostě byla přehnaně ustrašená reakce.

Michalik nastavil ostatním členům vlády přísné parametry. Budou čelit tlaku na odstoupení kvůli každému sebemenšímu podezření, které se objeví ve veřejném prostoru. Další nominovaný ministr, Pavel Blažek, musel po schůzce s prezidentem čelit opakovaným dotazům, zda to také nechce položit předem. Jde o reakci na zprávu novinářů Aktuálně.cz, podle kterých policie Blažka podezírá z podílu na korupci a manipulacích s městskými byty a prostory v Brně. Blažek jejich tvrzení rozporoval a trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jde o nepříjemné déjà vu?
  • Jak zničil Babiš „měřítka“?
  • A co by si měli uvědomit Piráti?
sinfin.digital