My tu epidemii přežijeme i bez vlády. Ale ona si přežít nezaslouží

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Epidemie se zase nebezpečně rozjíždí. To je zlé. Daleko horší je, že jí čelíme s vládou, která je nekompetentní a neumí rozumně chránit ani ekonomiku, ani zdraví lidí. Ke všemu s námi jedná jako s malými dětmi, které nesmějí nic vědět, s jejichž svobodnou vůlí se nepočítá a musejí se jen slepě podřizovat příkazům, které se chaoticky a beze smyslu stále mění. Až skoncujeme s koronavirem, je třeba zúčtovat s ní.

Můžeme parafrázovat známý výrok a říci „každý národ má takovou epidemii, jakou si zaslouží“. Samozřejmě jsou různé podmínky, otevřené země na tom zejména v první vlně byly hůře, než třeba daleko izolovanější státy V4. Nicméně přinejmenším druhá vlna ukázala, že při stejných, nebo i horších výchozích podmínkách se projeví síla kvalitní veřejné správy. Německo a Rakousko první vlna zasáhla hůře než nás, nicméně nápor zvládly a během té druhé nám jasně ukázaly, jak vládnou schopné kabinety.

V součtu obou vln Česko bohužel překonává v počtu mrtvých na milion obyvatel jak Němce, tak Rakušany. Byli bychom na tom ještě hůře, doslova nám však zachránili život zdravotníci, kteří i při obrovském procentu nakažených udrželi velmi nízké procento smrtnosti. Náš relativně robustní zdravotní systém navíc naštěstí zatím nezkolaboval, nemuseli jsme dosud sahat k drastickým rozhodnutím typu, koho ještě léčit a koho v podstatě nechat umřít.

Zde lze, tentokrát bez parafrázování, použít slova Winstona Churchilla z časů války o Británii: „Nikdy v dějinách nevděčilo tolik lidí tak malé hrstce za tak mnoho.“ Vím, že to zní strašně pateticky, ale nemohu si pomoci a v duchu neustále děkuji českým lékařům, sestřičkám a dalšímu zdravotnímu personálu za jejich profesionální a těžkou práci. Což bohužel ani náhodou nemůžeme říci o premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho ministrech zdravotnictví, financí a průmyslu.

Vládní parta rychle a fatálně prošustrovala ohromný rezervoár důvěry občanů. Nemá smysl opakovat všechna její pochybení, jsou notoricky známá. Jen dodejme, k čemu vedou: Ekonomika je v horším stavu, než musela být. Malí podnikatelé a živnostníci melou z posledního. Zbytečně umřelo několikanásobně více lidí. Roste nespravedlnost, „vítězi“ krize jsou ti, co mají blízko k Babišovi či je potřebuje – velké firmy, penzisté, státní úředníci. Roste nedůvěra a nechuť dodržovat i rozumná opatření.

Vláda udělala další vážnou chybu a přes varování renomovaných odborníků přišla s uvolněním opatření příliš brzy, kdy se šíření viru pouze zpomalovalo. Čísla se zhoršují, rozjíždí se nová epidemická exponenciála, a to z vyššího základu než v říjnu, kdy vláda opožděně konečně dupla na brzdu. Pořád však máme situaci ve svých rukách. Když nepodlehneme pocitům vzteku, zmaru ani kverulantství – byť k nim máme pádné důvody. Bude to strašně těžké, ale posilou nám mohou být zdravotníci, kteří prokazují odvahu, vůli i rozvahu.

Kabinet chybuje jak ve velkém, tak v malém, kdy neuvěřitelně zmatkuje při vyhlašování jednotlivých zákazů. Z politických důvodů zavedl v říjnu opatření s fatálním zpožděním, dupal po živnostnících, leč nechal i v nejhorší době fungovat velké firmy a nakonec zmrzačil systém PES připravený špičkovými nevládními odborníky, takže funguje špatně. Od Babiše a spol. pomoc nečekejme. Můžeme mu to spočítat ve volbách, nyní se však snažme, aby se vybuzená deziluze a nedůvěra nezvrhly v paniku a anarchii.

Na špatné situaci se přiživují dezinformátoři. Šíří se šílené fake news, které zpochybňují vážnost epidemie a snaží se vyvolat nepodložený strach z vakcíny. Je to absurdní. V zájmu vlády přece je počty mrtvých snižovat, nikoli uměle navyšovat, jak tvrdí manipulátoři – a tvrdá data ČSÚ také ukazují, že covid zabíjí o stovky lidí více, než uvádějí statistiky ministerstva zdravotnictví. A je smutné, že v národě, co dal světu profesora Karla Rašku, který vymýtil virus pravých neštovic, se lidé vlivem černé propagandy bojí vakcinace.

Přesto všechno, či spíše právě proto, je třeba jasně říci: Zvládneme to. Jsme Češi, jeden z nejvíce rozvinutých národů na světě. Máme špičkové zdravotnictví, jehož výkon je vyšší, než by odpovídalo vloženým prostředkům. Lidé jsou naštvaní, ale pořád patříme mezi společnostmi Evropy k těm zodpovědnějším. Jsme součástí Evropské unie, díku čemuž se i jako malá země dostaneme mezi prvními k potřebným kvalitním vakcínám.

Churchill také řekl: „Zvládnuté potíže jsou vyhrané příležitosti.“ Konfrontační zemanovsko-babišovský styl, který politicky žije z nenávisti a žene jednotlivé skupiny občanů proti sobě, v krizi narazil a předvedl svou škodlivost. Jasně se ukázala Babišova neschopnost nejen vést lidi coby lídr a dodávající jim sílu a optimismus, ale elementárně administrovat stát v krizi, což by dokázal i trochu schopný byrokrat. Nakonec, ale ne v polední řadě, jsme dostali jasný důkaz, že musíme modernizovat školství, ekonomiku i veřejnou správu.

Toto jsou pozitivní východiska, jež nám krize dala a k nimž bychom se jinak dopracovávali velmi obtížně: Volme příští rok v říjnu politiky, kteří se přes rozdílné názory dokáží domluvit a nešíří nenávist mezi lidmi. Vraťme do vedení státu politické profesionály, vůdce, kteří reprezentují určité ideje a za nimiž stojí fungující stranický a odborný aparát, ne maniakální bezhodnotové mikromanažery, kteří si myslí, že vláda a řízení země jsou oni. A dejme důraz na zásadní inovace ve všech oblastech života.

To poslední rozeberme podrobněji. Představme si, že máme Průmysl 4.0 a velká část prací se provádí z domova, nikoli fyzickou přítomností v továrně. Dostatek elektřiny, která utáhne výrobu bez lidí. Moderní výuku, kdy žáci chodí do školy na osobní konzultace, kde je učitel vede a motivuje a rutinní činnosti a výklady absolvují on-line. Digitalizovanou veřejnou správu, kdy občané nestojí fronty na úřadě a vše si vyřídí od svého počítače. Chytrou ekonomiku co nejméně závislou na importu z Číny, včetně výroby léků.

V takové zemi můžete vyhlásit lockdown, aniž byste ohrozili hospodářství. Naopak činnosti, jež vláda zakázala – individuální školní docházka, nákupy v malých obchodech, provoz restaurací, divadel, kin, bazénů a sportovišť – by mohly při dodržení hygienických opatření běžet dál. Tyto zákazy způsobují psychické problémy a odpor. Přitom nejvíce kontaktů a tím i nákaz se uskuteční v zaměstnání, a pokud u nákupů, tak spíše ve velkých marketech, kde se z velké většiny prodávají věci, jež lze objednat on-line a nechat si doručit domů.

Jak se nám v krizi hodilo, že máme tolik e-shopů, či jak nás ochránila existence tolik zpochybňovaného e-receptu? Naopak, jak stát zklamal, co se týká chytré karantény, trasování a vůbec využívání digitálních technologií v boji s epidemií? Pokud jde o mě, budu volit strany nejen podle jejich profesionality a schopnosti hledat konsensus, ale i dle jejich „inovačního potenciálu“. Ne fosilie, které křičí, jako když je na nože berou, když nás EU nutí investovat poskytnuté dotace do budoucnosti místo do betonu.

Že příští vláda napraví morálku, právní stát a bude se řídit Masarykovými slovy, že „demokracie je diskuse“, považuji tak nějak za samozřejmé. Navíc ovšem doufám, že dle hesla „všechno špatné je k něčemu dobré“ využije zkušenost z pandemie k prosazení „velkého inovačního skoku“. K tomu už nestačí mít dobrou vůli, je potřeba „máknout“. Babišova vláda nezaslouží přežít, Česká republika ano. Modernizace nám může zajistit lepší budoucnost, minimalizovat zdravotní rizika a spojit rozdělené generace.

Zemanův vysněný kanál Dunaj-Odra-Labe mohou zastavit archeologové. Vláda asi zapomněla, že by jejich práce stála miliardy a trvala léta

Když jsme otevřeli, všichni se těšili a makali. Teď budou docházet síly, říká Enenkl ze známého brněnského baru 4pokoje

Lidé PRO – vrcholný kus politické postmoderny

SDÍLET
sinfin.digital