My tu epidemii přežijeme i bez vlády. Ale ona si přežít nezaslouží

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Epidemie se zase nebezpečně rozjíždí. To je zlé. Daleko horší je, že jí čelíme s vládou, která je nekompetentní a neumí rozumně chránit ani ekonomiku, ani zdraví lidí. Ke všemu s námi jedná jako s malými dětmi, které nesmějí nic vědět, s jejichž svobodnou vůlí se nepočítá a musejí se jen slepě podřizovat příkazům, které se chaoticky a beze smyslu stále mění. Až skoncujeme s koronavirem, je třeba zúčtovat s ní.

Můžeme parafrázovat známý výrok a říci „každý národ má takovou epidemii, jakou si zaslouží“. Samozřejmě jsou různé podmínky, otevřené země na tom zejména v první vlně byly hůře, než třeba daleko izolovanější státy V4. Nicméně přinejmenším druhá vlna ukázala, že při stejných, nebo i horších výchozích podmínkách se projeví síla kvalitní veřejné správy. Německo a Rakousko první vlna zasáhla hůře než nás, nicméně nápor zvládly a během té druhé nám jasně ukázaly, jak vládnou schopné kabinety.

V součtu obou vln Česko bohužel překonává v počtu mrtvých na milion obyvatel jak Němce, tak Rakušany. Byli bychom na tom ještě hůře, doslova nám však zachránili život zdravotníci, kteří i při obrovském procentu nakažených udrželi velmi nízké procento smrtnosti. Náš relativně robustní zdravotní systém navíc naštěstí zatím nezkolaboval, nemuseli jsme dosud sahat k drastickým rozhodnutím typu, koho ještě léčit a koho v podstatě nechat umřít.

Zde lze, tentokrát bez parafrázování, použít slova Winstona Churchilla z časů války o Británii: „Nikdy v dějinách nevděčilo tolik lidí tak malé hrstce za tak mnoho.“ Vím, že to zní strašně pateticky, ale nemohu si pomoci a v duchu neustále děkuji českým lékařům, sestřičkám a dalšímu zdravotnímu personálu za jejich profesionální a těžkou práci. Což bohužel ani náhodou nemůžeme říci o premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho ministrech zdravotnictví, financí a průmyslu.

sinfin.digital