Návrat krále: věk Saurona a Sarumana končí

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš přišel o moc. Ale hlavním poraženým je Miloš Zeman. Proč? Protože on je stvořitelem a hybatelem zkorumpovaného světa, v němž žijeme od jeho zvolení, skutečným Temným pánem, který z Mordoru vysílá své skřety. Premiér je tím, kdo byl vidět a konal. Ale jeho energie pocházela z Temné věže, odkud se zlo šířilo do celé země. Bez svého sluhy Sarumana ale padne i Sauron.

V každé velké sáze zlo povstává nenápadně a postupně se prosazuje ve světě, který na první pohled působí zdravě a normálně. Miloš Zeman začal prokurátorským pučem, který sundal legitimně zvolenou vládu, a prezident ji v rozporu s ústavou nahradil svou vlastní bez jakéhokoli mandátu. Tím uštědřil parlamentní demokracii strašlivý úder, způsobil chaos a růst nedůvěry. V bahně se pak začalo dařit příšerám ze stínů. Andreje Babiše neporodily tradiční strany, vznikl v laboratoři Temného pána Miloše Zemana.

Po volbách v roce 2013 nastoupil kabinet Bohuslava Sobotky, v němž ještě měli většinu demokraté. Vládl standardně, když si odmyslíme prskání Andreje Babiše, že ho tradiční strany údajně podrážejí a přehlasovávají. Zvnějšku vše působilo jako běžná parlamentní vláda, ale v centru moci rostl a sílil korupční virus napadající demokratické buňky. Sauron Zeman použil veškerou svou moc, aby zničil ČSSD a jejího předsedu a dostal na trůn svého služebníka. Pamatujete na scénu s hůlkou? Opravdu působila jako ukázka černé magie.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Má Miloš Zeman ještě nějaké trumfy v rukou?
  • A je v jeho silách moderovat povolební vyjednávání?
  • Z čeho má strach Andrej Babiš
sinfin.digital