Nechte mě posílat televizní poplatek Českému rozhlasu. V České televizi potřebují budíček

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Moderátor České televize Jakub Železný miluje patos, a já mu proto vděčím za jedno velké prozření. Když se nedávno v Událostech, komentářích nechal znovu unést svým podlinkovým aktivismem a zmínil „nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi,“ uvědomil jsem si, že jsem z někdejšího diváka ČT definitivně proměnil v pouhého koncesionáře. 

Železný sehrál roli toho, kdo mému diváckému vztahu s ČT zasadil poslední ránu. Patetický moderátor rád exhibuje svou vzdělanost, ohledně Svobody se mu to ovšem nepovedlo. Svoboda byl totiž taky legionář, na východě bojoval proti nacistům a v roce 1968 podepsal prohlášení proti sovětské „bratrské“ okupační pomoci. Prezidentem se stal ještě před invazí atd. Zkrátka Železný si to mohl trochu lépe nastudovat.

A předtím si taky mohl na twitteru odpustit exhibici s Miladou Horákovou. Že jsou komunisti vrazi a lupiči, to víme i bez jeho slibů, že „vyhodí“ ze studia každého, kdo se „dotkne“ její památky. Nejen Železný by se měl na Kavčích horách radši věnovat tomu, aby nedával tak lehce za pravdu těm, kdo říkají, že ČT není objektivní a vybírá si jen některá témata nahrávající jedné straně.

Nejen díky Železnému jsem tedy naplnil varování nové radní ČT Hany Lipovské. „Pokud se nebudeme vážně zabývat smyslem, podstatou, cílem a formami veřejnoprávnosti v souladu se zákonem, nebude smyslu veřejnoprávnosti bohužel rozumět velká část diváků. Přestanou v ní totiž hledat – a požadovat po ní – etalon kvality, za který si musí platit. A především, přestane platit vztah koncesionář rovná se divák a z koncesionářského poplatku se stane jen jedna z mnoha daní, které platíme jen velmi neradi,“ varovala ještě před svým zvolením.

Unijní dohodu na záchranných miliardách ještě čeká trnitá cesta plná rizik

sinfin.digital