Nedáš data? Nejezdi! Glosa Igora Záruby

Belgie, která si za dva měsíce připomene výročí teroristických útoků na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek, chystá přísná bezpečnostní opatření. Cílem je, jak jinak, zabránit dalším násilnostem.

Opatření mají spočívat v nahlašovací povinnosti pro všechny cestující, kteří přijíždějí do země autobusem, vlakem nebo na lodi. O letadlech se momentálně řeč nevede, protože registrace jejich pasažérů byla „utužena“ bezprostředně po loňských událostech.

Souvislost s Berlínem je nabíledni – přiznává ji ostatně belgický ministr vnitra Jan Jambon. „Útěk domnělého atentátníka ukazuje, že podezřelí se mnohou bez problému dostávat přes hranice,“ uvedl.

Snaha zarazit možnost „hladce překračovat hranice“ má nicméně úskalí: jde proti jedné ze základních svobod Evropské unie, které se říká volný pohyb osob. Uvnitř Společenství se pro tuto vymoženost vžil pojem „schengen“. Pro pořádek, Česko se do soustátí bez hranic začlenilo na sklonku roku 2007.

Turecko je ve válce s terorismem. Dovolená na riviéře Čechy přesto láká

Znamená to tedy, že Belgie, centrum evropského dění, nabourává schengenský prostor? Záleží na tom, jak se to vezme.

Belgické vnitro ujišťuje, že chce jít příkladem, protože z využití jeho databází o občanech v pohybu mohou mít užitek jiné státy. Proti tomu se mnoho namítat nedá. Podobně to vidí jak Evropský parlament, který už rozšířil pečlivé uchovávání dat z létání na zbylé druhy dopravy, tak Evropská komise, která rovněž nemá výhrady.

Naopak, obě instituce jsou pro, aby drážní, autobusové a letecké společnosti, jež by se novými pravidly hry neřídily, dostaly co pro to. Mluví se o pokutě až do výše 50 tisíc eur.

Biti budou pasažéři. Pro ně to znamená minimálně delší fronty, stejně jako nemožnost naskočit do vlaku na poslední chvíli. Prvořadá je povinnost prokázat se při koupi jízdenky a letenky. Výjimky se nepřipouštějí. Nejde o rušení schengenu, jen o jeho osekávání.

Divoký západ v Česku? Chovanec chce lidem umožnit střílet teroristy

Belgie se v každém případě snaží být vzorem. Splín z jarní tragédie, o níž mnozí experti cynicky prohlašují, že si ji tamní úřady svou bohorovností a přezíravostí vůči problematickým přistěhovalcům naprogramovali, stále funguje. Vláda slibuje, že své představy s okolními zeměmi probere.

Zbývá ještě přesvědčit firmy. Rozčílené jsou zejména železnice. Jejich evropský svaz CER před několika měsíci písemně varoval před negativními dopady zvažovaného kroku – za ohroženou považuje volnost při cestách vlakem a přístup z jakéhokoli evropského nástupiště. Nadto se obává zdražení jízdného v důsledku administrativních nákladů a přeběhnutí lidí za volanty aut. „Vznikají překážky pro cestování bez hranic,“ shrnuje svaz natvrdo.

Na čemž, vzato čistě teoreticky, něco pravdy je. Ve světle teroristických hrozeb jde ale o menší zlo. Zbývá dodat, že ani sebedůkladnější registrace cestujících není všelék. Je to pouze okolnostmi vynucený krok.

 

SDÍLET
sinfin.digital