Nenávidím Babiše, kašlu na „koronáč“? Itálie ukazuje Česku, jak je pozadu

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Koronaviru prostě neutečete. Právě osmého října, kdy jsme měli s manželkou odjet na dovolenou do Itálie, zavedla tamní vláda pro Čechy povinnost mít při vstupu do země negativní test na covid-19. Stálo nás to dohromady pět tisíc korun plus trochu stresu, protože jsme den před tím nevratně zaplatili ubytování. Nakonec ale tuhle glosu přece jen píšu z Itálie. A fakt se nestačím divit.

Ještě na jaře jsme se všichni děsili italského scénáře, kdy se v televizi denně díváte na nemocnice i márnice plné umírajících a mrtvých. Jenže na podzim se situace obrátila, a i když se teď koronavirus naplno vrací v celé Evropě, mezi lídry v počtu nakažených tentokrát místo Itálie patříme my – jarní koronavirový premiant. Je tu ale ještě jeden zásadní rozdíl: právě v Itálii na vlastní oči vidíte, jak česká občanská společnost kromě koronaviru pořád bojuje i s komunistickým dědictvím.

Právě za komunismu platilo, že své občanské hrdinství nejvíc projevíte tím, že prostě „kašlete na režim“ (případně i na práci a všechno další). A že to v nás bohužel zůstalo, jak ukazuje i covid. Mnozí i teď odmítají restrikce jen proto, že vládne jimi nenáviděný premiér, což se mimochodem v demokraciích tak nějak stává. Já osobně jsem například za posledních třicet let ještě nezažil vládu, kterou bych fakt chtěl.

Restaurační lockdown je existenční hrozba a temné poselství pro rozpočty

sinfin.digital