Americké volby míří k nejhoršímu možnému výsledku. Hlavním poraženým bude Nejvyšší soud

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Americké prezidentské volby se čistě společensky blíží k vůbec nejhoršímu možnému výsledku. Vítězství ani jednoho z kandidátů nebude přesvědčivé. Donald Trump mluvil už včera, v době, kdy to ještě vypadalo, že může vyhrát, o podvodu. Případné prvenství zjevně nepřenechá Joe Bidenovi jen tak. Jméno nového amerického prezidenta nejspíše vysloví až Nejvyšší soud. Ten Nejvyšší soud, do něhož Trump jmenoval tři soudce z devíti. Ten Nejvyšší soud, který je zcela bez pochyb ve své většině konzervativní, tedy spíše republikánský. A ten Nejvyšší soud, který svým verdiktem přijde u mnoha Američanů o svou legitimitu až na desítky let bez ohledu na to, jak a proč rozhodne. Což je ten největší problém, který souboj Trump versus Biden přinese.

Spojené státy americké čeká bitva právníků jak z románů Johna Grishama. Právě přesvědčivost jejich argumentů bude nejspíše tím hlavním vodítkem ke jménu nového amerického prezidenta, které s konečnou platností stanoví až Nejvyšší soud. Celá situace je daleko horší než před 20 lety, kdy o výsledku prezidentských voleb a souboji George W. Bush versus Al Gore rovněž rozhodoval hlavní justiční orgán země. I když je Amerika rozdělená dlouhodobě, nyní jde přece jen o jinou situaci.

Kennedyho přeceňujeme, Nixonovi křivdíme a Trump těsně vyhraje, říká v Jízdě dějinami Martin Kovář

Donald Trump postrádá veškeré zábrany, a pokud se mu to bude hodit, začne šlapat i po americké ústavě. Ani Joe Biden nezůstává pozadu, byť se na rozdíl od Trumpa alespoň předčasně neprohlašuje za vítěze. Zjitřené emoce dále taví sociální sítě. Jakékoliv urážky, spekulace či podezření okamžitě a nezastavitelně letí do celého světa a ve veřejném prostoru už zůstávají. Amerika se zmítá v covidové nákaze, sociálních nepokojích i hnutí Black Lives Matter.

A v takovéto atmosféře bude muset rozhodnout Nejvyšší soud. Ať bude jeho verdikt sebepropracovanější, vyargumentovanější a sebevíc nadstranický, značná část veřejnosti jej tak nikdy chápat nebude a minimálně vnitřně jej nepřijme. Naopak se bude říkat, že se soudci odměnili Trumpovi za svá angažmá či rozhodli ve prospěch strany, která jim je bližší. Nebo že se naopak zalekli toho, že to právě takto bude vypadat, a tak raději podpořili Bidena. Či že establishment jen zůstal s establishmentem, jména si už dosaďte dle aktuálního rozsudku. 

Nejvyšší soud USA je naprostý vrchol celého řízení země. Nikdo nad ním už není. Proto je takový problém, že kvůli spíše nerozhodným volbám přijde o část své legitimity. Je to daleko horší, než když zemi rozděluje prezident, protože nad ním je pořád ještě soudní moc. A jak už jsem dříve rozebíral, právě ona bude muset v příštích desítkách let odpovědět na zásadní otázky ohledně dalšího směřování USA a s nimi i celého světa. Výchozí pozice, kterou pro to bude Nejvyšší soud u veřejnosti mít, nyní nevypadá vůbec dobře.

Souvislosti amerických voleb jsme rozebrali ve speciálním vydání Insider podcastu. Pustit si ho můžete >> ZDE <<

Trump je jen dalším z Prezidentů rozdělené Ameriky, glosuje v nové knize INFO.CZ Martin Kovář

SDÍLET
sinfin.digital