Ohýbání práva u Zemanova „neveta“: Pokud se případ dostane před Ústavní soud, průšvih je na spadnutí

30. 12. 2020 • 12:35
KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Článek INFO.cz o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který zřejmě omylem vetoval snížení daní, vyvolal oprávněně obrovskou diskusi. V ní je patrné, že rozděleni v názoru jsou nejen politici, ale i právníci. Nepochybuji o tom, že celou situaci způsobil neuvěřitelný amatérismus a šlendrián kanceláře prezidenta republiky. Nicméně tento šlendrián může mít v budoucnu obrovské dopady na každého jednotlivého občana, přestože se mnozí politici tváří, že se nic neděje.

Podle dostupných vyjádření je zjevné, že odpovědní politici se pokusí zákon nacpat do věstníku za každou cenu s platností od 1. ledna. Tím pádem zákon skutečně začne platit. Problém může nastat ve chvíli, kdy se objeví před Ústavním soudem. Existují v podstatě dvě možnosti, jak by se něco takového mohlo stát.

První možností je, že se na Ústavní soud obrátí zákonodárci. O možném přezkumu zatím hovoří ČSSD s tím, že bude jednat ještě s ostatními politickými stranami. To v našem příběhu není zase tak podstatné. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec politické strany na soud neobrátí, protože ve hře je příliš mnoho.

Lidé už ví, že snížení daní se více či méně promítne do jejich výplaty a strana, která by si u soudu stěžovala, by nakonec mohla být označena za tu, která je o peníze připravila. V případě, že by Ústavní soud rozhodl v neprospěch prezidenta Miloše Zemana. To nevíme a nemůžeme to předjímat. Možné jsou obě varianty, a jak vidno, rozděleni jsou v tomto názoru i experti.

Druhou variantou je možnost, že se celý problém před Ústavní soud dostane třeba v rámci sporu mezi daňovým poplatníkem a finanční správou. Mohlo by se tak stát v případě, že daňový poplatník podá přiznání podle starého zákona, finanční správa mu to vytkne a celý spor skončí před soudem a nakonec dokonce před soudem Ústavním. Teoreticky by se tak mohlo stát nejdříve za dva roky. Ale představte si situaci, že by Ústavní soud nakonec rozhodl v tomto případě ve prospěch daňového poplatníka.

Ve výsledku by to znamenalo, že všechna předchozí přiznání byla špatně a občané by museli zpětně doplatit obrovské peníze. Samozřejmě by Ústavní soud byl pod tlakem, aby takto nerozhodl a dost možná by tak skutečně nerozhodl. Je to ovšem hypotetická možnost, která názorně ukazuje, jak politici znehodnocují celý český právní řád. To se samozřejmě negativně promítne do budoucnosti. V letošním roce to můžete vidět všude kolem. Vláda tak dlouho ohýbá zákony kolem vyhlašování protiepidemických opatření, až je takřka nikdo nebere vážně.

Vláda i prezident vytváří nejistotu v právním řádu. Žádný stát přitom není schopen vynutit dodržování právních norem v případě, že je nebude dodržovat většina občanů dané země, protože právnímu řádu nevěří. Podkopávání důvěry v právní stát tak může mít fatální důsledky a vrací nás zpět do doby nesvobody, kdy byl stát nepřítelem lidu. Právní akty vlády nebo prezidenta republiky totiž nelze vykládat podle vyjádření tiskového mluvčího na Twitteru, ale především podle jejich obsahu. A ten je v případě prezidentova (ne)veta zřejmý.

Před soud mimo jiné míří žádosti o odškodnění kvůli protiepidemickým opatřením, které mají velmi slušnou šanci na úspěch. To odškodnění zaplatíme my všichni a je způsobeno právním šlendriánem. Zemanovo „neveto“ je v podstatě stejný případ. Politici se tentokrát zkrátka rozhodli vyměnit budoucnost za prchlivé předvolební úplatky. Slyšeli jsme mnohokrát, že svými články chceme lidem sebrat peníze. Nikoliv. Na znásilňování českého právního řádu se už ovšem není možné dále dívat.