Ohýbání práva u Zemanova „neveta“: Pokud se případ dostane před Ústavní soud, průšvih je na spadnutí

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Článek INFO.cz o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který zřejmě omylem vetoval snížení daní, vyvolal oprávněně obrovskou diskusi. V ní je patrné, že rozděleni v názoru jsou nejen politici, ale i právníci. Nepochybuji o tom, že celou situaci způsobil neuvěřitelný amatérismus a šlendrián kanceláře prezidenta republiky. Nicméně tento šlendrián může mít v budoucnu obrovské dopady na každého jednotlivého občana, přestože se mnozí politici tváří, že se nic neděje.

Podle dostupných vyjádření je zjevné, že odpovědní politici se pokusí zákon nacpat do věstníku za každou cenu s platností od 1. ledna. Tím pádem zákon skutečně začne platit. Problém může nastat ve chvíli, kdy se objeví před Ústavním soudem. Existují v podstatě dvě možnosti, jak by se něco takového mohlo stát.

První možností je, že se na Ústavní soud obrátí zákonodárci. O možném přezkumu zatím hovoří ČSSD s tím, že bude jednat ještě s ostatními politickými stranami. To v našem příběhu není zase tak podstatné. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec politické strany na soud neobrátí, protože ve hře je příliš mnoho.

Lidé už ví, že snížení daní se více či méně promítne do jejich výplaty a strana, která by si u soudu stěžovala, by nakonec mohla být označena za tu, která je o peníze připravila. V případě, že by Ústavní soud rozhodl v neprospěch prezidenta Miloše Zemana. To nevíme a nemůžeme to předjímat. Možné jsou obě varianty, a jak vidno, rozděleni jsou v tomto názoru i experti.

Zeman nejspíš omylem vetoval snížení daní. Právníci se shodují, že zákon před soudem nemůže obstát

sinfin.digital