Okamura ve sněmovní rozpravě „perlil“ k uprchlické krizi, ANO odmítlo vystavit vládě „bianco šek“ pro nouzový stav

Vláda v úterý předstoupila před poslance s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Sněmovní rozpravu nejprve zaplevelil předseda SPD Tomio Okamura, který se už definitivně zbavil všech zábran – zcela nepokrytě zneužívá uprchlickou krizi k rozeštvávání lidí. A byla to předsedkyně sněmovní frakce hnutí ANO Alena Schillerová, komu se podařilo debatu vrátit do věcné roviny. Přesto se opět ukázalo, jak ve sněmovně chybí standardní levicová opozice.

AKTUALIZACE: Sněmovna v úterý večer umožnila vládě prodloužit nouzový stav do 31. května. Opozice to nepodpořila.

Okamura svou kritiku vlády Petra Fialy rámuje tak, že pokud Česká republika pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny, děje se tak na úkor českých občanů, což pochopitelně není pravda. Na pomoc lidem v nouzi – bez ohledu na to, zda jde o české penzisty, lidi postižené energetickou chudobou, matky samoživitelky anebo válečné uprchlíky – není vyhrazen předem daný balík peněz, ze kterého zbude na někoho méně, pokud jiný dostane něco, s čím se třeba ještě před měsícem nebo dvěma nepočítalo.

Tak to nefunguje. Přesto si Okamura neodpustil například tato slova: „To, co žádáme, je, aby vláda nezapomínala na to, že jsou tu naši občané, kteří celý život státu platili daně, budovali hodnoty a dnes jsou někteří naprosto bezmocní kvůli zdraví nebo stáří a mnozí mají nárok na nižší sociální pomoc než někteří občané Ukrajiny. (…) Slyším to často. Každá válka a každý konflikt má svoje uprchlíky a lidem v nouzi je třeba pomáhat. Je ovšem rozdíl mezi akutní pomocí lidem v nouzi a naopak velkorysými pobídkami k přestěhování do České republiky.“

Ne že by to nějak pomohlo předsedu SPD kultivovat, vcelku trefně na jeho projev ale reagovala Věra Kovářová ze STAN: „Ten, kdo rozdmýchává závist, ten je opravdu nestoudným člověkem, protože jestli si myslíte, že závidět někomu 5 000 korun, někomu, kdo uprchl před válkou s igelitkou, nechal doma svého muže, který bojuje za svou zemi, přišli sem bez peněz, bez oblečení, tak to si myslíte, že je hodno důvodů k závisti? Nebo jak jsme zaznamenali, že někdo závidí někomu, že jde do zoologické zahrady, například ukrajinské děti, za korunu? Tak to je opravdu závist patologická.“

Na jinou debatu pochopitelně je, jestli právě teď – tedy v čase války na Ukrajině – nenastal ten pravý čas na přehodnocení vládního slibu, který pracoval s tím, že se nebudou zvyšovat daně.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký spor se ve sněmovně vede o nouzový stav?
  • Proč nechce opozice vyhovět vládě?
  • A co k tomu říkají ústavní právníci?
sinfin.digital