Ondráčkův strach z lynčování zní podivně, jeho vztek na Babiše ale dává smysl. Glosa M. Žižkové

06. 03. 2018 • 19:00

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nakonec nečekal na možné odvolání a předem sám odstoupil z pozice šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Slova o demokratické žumpě na vrub „opozičních“ poslanců i obavy z násilí zní vzhledem k jeho minulosti minimálně podivně. Jeho rozčílení směrem k hnutí ANO a premiérovi v demisi ale dává logiku. Andrej Babiš totiž za více či méně skryté podpory KSČM vládne. A právě jeho jméno také na pondělních demonstracích často zaznívalo.

„Já neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny,“ vysvětloval dnes zjevně rozrušený Ondráček v poslanecké sněmovně. Znevažovat strach o rodinu je problematické, faktem ale zůstává i to, že pondělí demonstrace probíhaly v pokojném duchu. Nejrůznějším výhrůžkám v poslední době čelí nejen zákonodárci, ale i ta část veřejnosti, která vyjadřuje nahlas svůj názor, který ostatním nekonvenuje. A promluvy politiků k tomu často jen přispívají. Ondráčkův projev na plénu tak působí až bizarně.

Upřímně se ale jeví rozhořčení komunistů vůči hnutí ANO a jeho šéfovi Andreji Babišovi. Ondráček se na něj obořil hned v neděli, kdy přišel premiér v demisi se svou PR otočkou a na Facebooku se postavil do role zachránce, který navrhne jeho odvolání. Ondráček tehdy zareagoval na sociálních sítích takto: „Možná se to dostane i do učebnic občanské nauky nebo základů společenských věd. Na pana Babiše totiž zadupali, on stáhl ocas a na svém profilu uvedl, že navrhne mé odvolání. Bojí se prý nějakých demonstrací a dalších problémů. Jako kdyby jich on sám neměl až dost“. A podobně mluvil i dnes.

KSČM jako celá strana už také přispěchala s výhrůžkou. Předseda poslaneckého klubu partaje Pavel Kováčik vyzval Babiše, aby otevřeně řekl, o čí podporu v případě vlády stojí. „Abychom věděli, zda má vůbec cenu se bavit o nějakých programových shodách,“ dodal.

A výtka komunistů zní koneckonců oprávněně. Během uplynulých měsíců se několikrát ukázalo, že právě na podporu jich a SPD kabinet v demisi ve sněmovně spoléhá. Nic na tom nemění ani to, že se to Babišův tým snaží v rámci PR co nejvíce zakrýt. Jeho obrazu navenek to totiž stoprocentně neprospívá.

4781302:article:true:true:true

Ukázaly to i pondělí demonstrace. Na nich totiž zdaleka nezaznívalo jen Ondráčkovo jméno. V rámci pokřiků se často ozývalo „Babiše do koše“ apod. „Nemyslím si, že by se stav v zemi mohl vrátit před rok 89, ale ANO, KSČM a SPD ve sněmovně je problém,“ popsal na Václavském náměstí jeden z demonstrujících pro INFO.CZ.

Ondráček v čele komise na kontrolu GIBS představoval pro mnohé poslední symbolickou kapku. Zároveň je ale dobře viditelné, že za posílení role komunistů nebo SPD může nejsilnější strana v parlamentu. A v tom Babišovi nepomůže ani to, že se snažil o víkendu tvářit, jako by se do čela pondělního průvodu postavil nejraději on sám.