Palička: Prestižní univerzita podlehla politické korektnosti. Profesor s nepohodlnými názory má smůlu

21. 03. 2019 • 19:08

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Britská prestižní univerzita v Cambridge zrušila pozvání konzervativního profesora Jordana Petersona, který zde měl dva měsíce působit jako hostující pedagog. Krok oslavovaný studenty i částí pedagogického sboru je jen vodou na mlýn kritiky angloamerických vysokých škol, že se stávají uzavřenými baštami jednoho správného názoru.

Univerzity vždy platily za místo, kde se střetávají názory. V posledních letech nicméně vysoké školy čelí kritice, že názorová pluralita a dialog z nich mizí a stávají se spíše ostrůvky jednoho správného názoru, kde všechny ostatní pohledy na věc jsou nežádoucí.

Britské a americké univerzity jsou často označovány za bašty progresivismu, kde namísto různorodého prostředí bují jen utvrzování se ve vlastním levicově liberálním přesvědčení, a kde je konzervativní disent považován za něco hodné zničení. K debatám s názorovými oponenty nedochází, jelikož školy samy tyto debaty zakazují. Když měl na univerzitě v Berkeley vystoupit kontroverzní pravicový novinář Milo Yiannopoulos, protesty proti uspořádání jeho přednášky vyeskalovaly v násilnosti a ničení majetku s milionovými škodami.

Nyní se konzervativcem nežádoucím na akademické půdě stal kanadský profesor psychologie Jordan Peterson, jemuž univerzita v Cambridge zrušila pozvání ke dvouměsíčnímu hostování s tím, že neposkytuje dostatečnou záruku inkluzivního přístupu. Peterson není žádným prvoplánovým provokatérem jako Yiannopoulos, nýbrž sofistikovaným akademikem, který předkládá argumenty. Bohužel pro něj ale jeho teze odporují progresivistické doktríně a je v liberálních akademických kruzích nenáviděn, takže ho stihl stejný osud jako o poznání kontroverznějšího novináře, který se v provokacích a vyhrocené konfrontaci vyloženě vyžívá.

Studenti i profesoři, pro které je Peterson veřejným nepřítelem, protože se vyslovuje proti genderovým teoriím, radikálnímu feminismu a dalším mezi progresivisty adorovaným ideologiím, se nyní mohou radovat, jak to nenáviděnému profesorovi nandali, ale jejich přístup připomíná spíše komunistické „naši univerzitu si ideovými diverzanty rozvracet nenecháme“. V konečném důsledku na tomto přístupu nic radostného není, protože univerzita jen těžko vychová někoho, kdo bude schopen svůj názor bránit a obhajovat, když je zvyklý, že jeho kritiku ani nepřipustí. Předstírání, že nějaký problém neexistuje, ho ještě nikdy nevyřešilo a nevyřeší ani problém, který mají progresivističtí studenti s konzervatismem.

Můžeme si zcela legitimně pokládat otázku, zda má každý mít právo mluvit na akademické půdě a zda je vhodné, aby tak některé osobnosti činily. Když odhlédneme od angloamerických reálií a podíváme se na české univerzity, shledáme, že přednášky členů vlády nebo Jiřího Ovčáčka na VŠE vyvolávají rozporuplné pocity. Na druhou stranu, jak členové Babišova kabinetu, tak Ovčáček jdou s kůží na trh a musí počítat s tím, že studenti, které nikdo nenutí na přednášku chodit, se na ně se svými argumenty sesypou a oni z tohoto střetu rozhodně nemusí vyjít jako vítězové.

Když univerzita zakáže přednášku někoho jako Peterson, jen tím dává značné části jeho kritiky dnešní doby za pravdu. Vyvracení jeho nepohodlných názorů tím, že bude umlčen z moci úřední, nebude mu dán prostor k vyjádření se a věc se uzavře s tím, že je extremista/sexista/rasista/xenofob a bůhvíco ještě, patří tak možná na vysokou školu života, kde emoce převažují nad argumenty, a ne na prestižní univerzity. Pakliže se právě tam stane standardem, pak se za pár let o nějaké prestiži už nejspíš nebude dát hovořit a ony školy budou jen smutným stínem své někdejší slavné podoby.