Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | V Česku rekordně roste počet lidí nakažených koronavirem a v zemi vypukly orgie šílenství. Opozice kritizuje vládu, že nám znovu nenasadila roušky dřív, zatímco některá média šíří paniku. A to takovou, že šéfka protiepidemického odboru brněnské krajské hygienické stanice Renata Ciupek všechny radši vyzvala, ať přestanou „lidi denně děsit“. Jinak totiž teprve uvidíme, jak vypadá skutečný průšvih.

Hygienici na jižní Moravě kvůli „mediální pandemii“ nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem. Podle Ciupekové je zahlcují vystrašení lidé, kteří se houfně chtějí testovat i bez jakýchkoli příznaků, protože je denně děsí zprávy v médiích o nových nakažených. Ty jsou sice vysoké a i epidemiologové říkají, že jsme na prahu exponenciálního růstu, současně má ale drtivá většina nakažených jen minimální nebo žádné příznaky. Koronavir je tak možná děsí míň než mnohé zdravé.   

Ano, i premiér Andrej Babiš přiznal, že jsme možná jarní „totální karanténu“ rozvolnili moc radikálně. Ironie je, že za to teď vládu kritizuje opozice i mnozí novináři, kteří předtím na co nejrychlejší rozvolnění nejvíc tlačili. A ještě větší ironie je, když nyní opozice i některá média viní vládu za opožděné znovuzavedení roušek, když proti rouškám právě oni nejvíc bojovali. „Náhubek demokracie,“ dali jim hezký lyrický název, který se chytil.

Třeba TOP 09 na jaře proto vyslala za opozici do Ústředního krizového štábu zubaře Romana Šmuclera, předního popírače roušek. A ten nyní v Reflexu řekl: „Covid zvládáme famózně, roušky epidemii jen prodlouží a zhorší, lidi zemřou stejně.“ Proč ne, v husitské demokracii mají dostat hlas i kacíři, že? Pak ale šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nemůže současně vykřikovat, že se situace „vymkla kontrole“ a že „je třeba si to umět přiznat“. Nejen v TOP 09 by si proto měli udělat menší covidový brainstorming a sladit munici. Roušky samozřejmě nechám na nich.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

sinfin.digital