Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | V Česku rekordně roste počet lidí nakažených koronavirem a v zemi vypukly orgie šílenství. Opozice kritizuje vládu, že nám znovu nenasadila roušky dřív, zatímco některá média šíří paniku. A to takovou, že šéfka protiepidemického odboru brněnské krajské hygienické stanice Renata Ciupek všechny radši vyzvala, ať přestanou „lidi denně děsit“. Jinak totiž teprve uvidíme, jak vypadá skutečný průšvih.

Hygienici na jižní Moravě kvůli „mediální pandemii“ nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem. Podle Ciupekové je zahlcují vystrašení lidé, kteří se houfně chtějí testovat i bez jakýchkoli příznaků, protože je denně děsí zprávy v médiích o nových nakažených. Ty jsou sice vysoké a i epidemiologové říkají, že jsme na prahu exponenciálního růstu, současně má ale drtivá většina nakažených jen minimální nebo žádné příznaky. Koronavir je tak možná děsí míň než mnohé zdravé.   

Ano, i premiér Andrej Babiš přiznal, že jsme možná jarní „totální karanténu“ rozvolnili moc radikálně. Ironie je, že za to teď vládu kritizuje opozice i mnozí novináři, kteří předtím na co nejrychlejší rozvolnění nejvíc tlačili. A ještě větší ironie je, když nyní opozice i některá média viní vládu za opožděné znovuzavedení roušek, když proti rouškám právě oni nejvíc bojovali. „Náhubek demokracie,“ dali jim hezký lyrický název, který se chytil.

Třeba TOP 09 na jaře proto vyslala za opozici do Ústředního krizového štábu zubaře Romana Šmuclera, předního popírače roušek. A ten nyní v Reflexu řekl: „Covid zvládáme famózně, roušky epidemii jen prodlouží a zhorší, lidi zemřou stejně.“ Proč ne, v husitské demokracii mají dostat hlas i kacíři, že? Pak ale šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nemůže současně vykřikovat, že se situace „vymkla kontrole“ a že „je třeba si to umět přiznat“. Nejen v TOP 09 by si proto měli udělat menší covidový brainstorming a sladit munici. Roušky samozřejmě nechám na nich.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

A stejně tak mnozí novináři. Poslední srpnový den pozvala Česká televize do Komentářů, událostí zakladatelku iniciativy Občanská neposlušnost Lenku Tarabovou, aby přidala lidový protihlas k epidemiologickému hlasu Romana Prymuly, který taky seděl ve studiu. A ta ho přidala: lehce vykolejená žena koronavir prostě označila za „falešnou“, „podvodnou“ a „velice spekulativní pandemii“. Takže se vlastně nemáme čeho bát.

Vlastně bych s ní i souhlasil. Koronaviru jsem se začal nejvíc bát, když se nejhlasitější „epidemiologové“ začali stávat z novinářů. Asi nejhůř teď ohledně koronaviru tvrdí muziku SeznamZprávy, které v úterý publikovaly rozhovor s ekonomickým teoretikem Jakubem Steinerem z Curyšské univerzity a akademické instituce CERGE-EI. Toho server vytáhl jako někoho, kdo předpovíval návrat koronaviru „už v červenci“, a Steiner se do toho fakt opřel. Mimo jiné vyzval k odvolání šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, protože mu prý už nikdo nevěří.

Aha! Návrat koronaviru na podzim zaprvé předpovídali skoro všichni, kdo před časem toužili po patnácti minutách mediální slávy, budoucí strach totiž jako obvykle slušně prodával už tehdy. A mnozí to dokonce dělali už v červnu, takže za červenec Steiner zřejmě nobelovku nedostane. Zadruhé si ale vzpomínám, že byl právě Dušek na vrcholu jarní pandemie ten, komu jsem věřil nejvíc ze všech. Zatímco mnozí jiní šířili šílenství, šéfovi ÚZIS dost přesně vycházely předpovědi, jimiž nás pravidelně zásoboval svým suchým a lehce ironickým stylem.

Pro Čechy je stát stejně „drahý“ jako pro Francouze. Na rozdíl od nich z toho ale nic nemají, říká nejlepší daňař

Pro média je to typické: během pandemie má prostě úplně stejný hlas ekonomický teoretik jako biolog specializující se na prediktivní epidemiologii. Pak ale můžeme klidně „ordinovat“ všichni, protože jsme si jako malí hráli ve školních šatnách na doktory. Politici samozřejmě koronavir zneužívají politicky, ostatně blíží se volby. A ty nikdy nepřejí rozumu. Média ale žádné volby nečekají, takže by místo paniky mohla šířit právě rozum. Nebo aspoň pokus o něj, i my máme své limity.

Jenže mnozí novináři jako by ho naopak díky koronaviru zahodili s ještě větší radostí než politici. Ostatně je to staré dobré perpetuum mobile, co vždycky funguje: rozšiřte paniku a pak zkritizujte vládu, že ji nezvládá, a večer máte na twitteru opozice takovou úrodu, že z toho můžete vařit celý týden. Viz zmíněná šéfka TOP 09, jež na „sockách“ určitě i spí. Ta před pár dny napsala na twitter, že „cenově dostupná kvalitní rouška musí být prioritou vlády“. Jen si říkám, co na to doktor Šmucler?

SDÍLET
sinfin.digital