Pandemie zastavila konec právníků, přiblížila ale konec práva

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Jistě už jste v posledních měsících kvůli vládním zákazům a opatřením alespoň jednou řešili, co můžete a co nesmíte. Nebo na co máte právo a jak jej můžete využít. A dozvěděli jste se to na internetu, nebo tam potřebné informace, jemné detaily a stoprocentní výklady nebyly? Koronavirová pandemie nejen odhalila v plné nahotě všechny problémy přebujelého a kazuistického práva 21. století, ale také dokázala, že mnozí právní futurologové neměli při následování profesora Richarda Susskinda a jeho „Konce právníků“ pravdu.

Pří hledání odpovědí na současné složitější právní dotazy nám internet ani jiné technologie příliš nepomohou. Jistě, objevíme množství článků, přehledů a informací, ale ve všech bývá prakticky to samé. Například o jaké náhrady můžete ve svém specifickém případě žádat, s jakými podklady a jak konkrétně postupovat (třeba i pokud budete v první chvíli neúspěšní) se nejspíše až do úplného detailu nikde nedozvíte. 

Také si asi nikde nepřečtete, co které slovo použité vládními právníky tu v opatření, tu ve formuláři přesně znamená a jak by se přesně mělo vykládat. Nikoliv selským rozumem, ale právní logikou, na níž pro většinu lidí nic „logického“ nebude. 

Nouzový stav je spíše ohrožující stav. Můžete spáchat trestný čin, aniž se nadějete, glosuje Václav Vlk

sinfin.digital