Nouzový stav je spíše ohrožující stav. Můžete spáchat trestný čin, aniž se nadějete, glosuje Václav Vlk

Václav Vlk

GLOSÁŘ VÁCLAVA VLKA | Tématem týdne je nouzový stav. Jednoznačně. Prodloužení, hladce prošlé Poslaneckou sněmovnou, vybízí k politologickým či snad ústavně právní úvahám, ale o nich to pro běžného občana nebude. Důležité jsou dvě souvislosti: Přísné zákazy zasahující do ústavních práv jsou vydávány mimo sbírku zákonů, úřednicky nahodilým způsobem ze dne na den. Současně suspendují spolu s existencí nouzového stavu jiné skutečné zákonné příkazy a zákazy, aniž by kdokoliv pořádně věděl jaké. 

Jednoho dne se podle toho právního guláše bude soudit. Co na to základní právní zásady? Platí, že Iura novi curia, aneb soud zná právo. Tak vsadím se o cokoliv, že 95 procent soudců vůbec neví, co platí, který den, které příkazy neplatí a co je povoleno a zakázáno. Co třeba reklamace spotřebitele na kolo zakoupené v době zákazu otevření obchodu v takovém obchodě? Jde o platné právní jednání?  Nebo - je reklamace uplatněna včas, když žádná provozovna není otevřená a vy jste v karanténě, takže nikam nesmíte? Ale internet máte? To jsou příklady pro zahřátí.

Neznalost zákona neomlouvá. Bezva, krást se nemá, to ví každý. Ale porušujete nějaký příkaz, když nemáte internet, žijete pod mostem a nic o tom příkazu nevíte? Ve sbírce zákonů nevyšel… Nebo je vám 65 a taky nemáte internet, jen tlačítkový telefon a zprávy od sousedů? Hlavně u zvyšování trestních sazeb za kdeco v důsledku nouzového stavu to bude lahůdka, jak ukázalo jaro. 

Kdo v Senátu nejvíc ovlivní zákony? Hrst právníků musí ohlídat, aby se vyhnul politikaření a populismu

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital