Pečinka: Další tunelování demokracie na obzoru. Co lze vyčíst z Babišovy vládní rošády | info.cz

Články odjinud

Pečinka: Další tunelování demokracie na obzoru. Co lze vyčíst z Babišovy vládní rošády

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Premiér Andrej Babiš se nadechl a provedl první kolo změn ve své vládě. Způsob, jímž to udělal a noví ministři, kteří z tohoto rozhodnutí vzešli, názorně ilustrují způsob jeho vládnutí, tzv. babišismus.

Prvním rysem premiérových nominací je, že ani budoucí ministr dopravy (Vladimír Kremlík), ani příští ministr průmyslu a obchodu (Karel Havlíček) nejsou politici nebo lidé nominovaní nějakou politickou stranou. Nemají tedy žádnou politickou odpovědnost a jejich působení bude založené výhradně na loajalitě k Andreji Babišovi. Pokud udělají chyby, nemohou být za ně „potrestáni“ ve volbách, protože nejsou volení zástupci. Babiš tím úspěšně tuneluje systém parlamentní demokracie, kde je základem politická odpovědnost vzešlá z voleb.

Také způsob jejich nominace je v mnohém poučný. Kremlík patřil mezi poradce někdejšího sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly, takže opticky jde o představitele levice. Kdežto Havlíček zase formálně reprezentuje podnikatelský element. Je to přesně ten výběr, který je v duchu sestavování kabinetu jako vlády novodobé Národní fronty, nikoli politicky profilované sestavy. Stručně řečeno, nic nevychází z programu, ale většina z vůle Andreje Babiše.

Kremlík je právník a dlouholetý státní úředník, Havlíček zase stojí v čele Asociace malých a středních podnikatelů. V Hospodářské komoře má tento spolek pověst „obývákové instituce,“ která vyvíjí minimální činnost a slouží spíše jako nástroj zviditelnění Havlíčka, jeho přátel a jejich firem. Po volbách 2017 si Babiš fakticky Havlíčka adoptoval, takže od té chvíle nebylo houževnatějšího podporovatele EET. Za tuto loajalitu byl dnes náležitě odměněn.

Do funkce ministra průmyslu a obchodu, potenciálně také jako místopředseda vlády pro ekonomiku, byl najat jako člověk, který má na veřejnosti mluvit a mluvit a mluvit, a přitom mávat pestrobarevnými prezentacemi o inovacích a růstu. Všechna podstatná rozhodnutí v energetice a jiných klíčových oblastech bude dělat Babišovo okolí.

Nejzajímavější změna nakonec byla ta, která zatím neproběhla. Na otázku novinářů, jestli plánuje další kolo výměn ministrů, premiér odpověděl, že je to pravděpodobné.

Další „rošáda“ ve vládě se má týkat ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Hodně to souvisí s tím, že Babiš začátkem minulého týdne zjistil, že nelze vyloučit jeho obžalobu v kauze Čapí hnízdo. Současně se ukázalo, že státní zástupci mají v kauze ÚOHS proti Faltýnkově skupině více důkazů, než se původně čekalo.

Velkým adeptem na tuto funkci má být Marie Benešová. Ještě jako poslankyně se v roce 2017 zdržela hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání a nehlasovala ani pro tzv. Lex Babiš ve věci jeho střetu zájmů. Bývalá státní zástupkyně a exministryně spravedlnosti určitě nemůže přímočaře babišovské trestně právní kauzy shodit se stolu. Svým vlivem na vlivné státní zástupce, kde většině tyká nebo je sama instalovala do funkcí, může přispět k oddálení „konečného řešení.“ Druhé kolo výměn má nastat po návratu prezidenta Miloše Zemana z Číny.

Autor je komentátorem Reflexu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud