Petříček by sice rád kandidoval na předsedu ČSSD, podporu ale nemá ani doma v Praze

Marně jsem si lámal hlavu s tím, co se včera v podvečer objevilo prakticky všude: ministr zahraničí Tomáš Petříček se rozhodl, že na dubnovém sjezdu strany vyzve Jana Hamáčka na souboj o předsedu ČSSD. Vůbec mi to nedávalo smysl. V čem se chce Petříček vymezit, co chce dělat jinak, koho míní oslovit? Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o způsob, jak tlačit na pražské sociální demokraty, kteří měli o jeho kandidatuře hlasovat o několik hodin později. A nepodpořili ho.

Informaci jako první zveřejnil server Seznam zprávy. Ve stejný čas začínalo jednání pražského předsednictva strany. Petříček na něj šel s tím, že chce být předsedou strany, a chtěl, aby ho v tomto jeho snažení domovská organizace podpořila. Že se ta zpráva ve stejný čas objevila prakticky všude, nebyla skoro jistě náhoda. Naopak, Petříček prostě využil toho, že je oblíbený mezi novináři (kteří jak na potvoru ČSSD skoro jistě nikdy nevolili), což mu ale tentokrát nebylo nic platné.

Nátlak skrze média pražští sociální demokraté totiž odmítli, na předsedu ho nepodpořili, jeho kandidaturu pouze vzali na vědomí. Jan Hamáček tak může být v klidu, pokud totiž Petříčka nepodpořili ani doma v Praze, těžko si lze představit, že ho jinde budou vítat s otevřenou náručí. Zde pro zajímavost plné znění usnesení, které pražská ČSSD nepodpořila:

„Sociální demokracie se dlouhodobě potýká s propadem volebních preferencí a ukazuje se, že strana je pro levicové voliče nečitelná. Domníváme se, že naše strana potřebuje získat jasný směr a suverenitu. Naše politika musí vycházet z hodnot, které akcentují potřeby společnosti 21. století, jako je solidarita, rovnost, sociální spravedlnost a trvale udržitelný rozvoj, a zároveň reagují na stávající situaci. Pozice předsedy a lídra sociální demokracie je pro prosazení této změny a oslovení voličů zcela zásadní. Jako osobu, která tuto změnu může reprezentovat, vnímá krajské předsednictvo ČSSD Praha dosavadního místopředsedu Tomáše Petříčka.“

Řečeno klasikem: mysleli to dobře, dopadlo to jako vždycky. ČSSD je nepochybně v hluboké krizi, bude potřebovat nový impuls, novou vizi, nového lídra, a hlavně pobyt v opozici. Nic z toho jí ale nemůže ordinovat kariérní politik, který hlásá, jak se ČSSD musí odstřihnout od vlády Andreje Babiše, přitom v té samé vládě zastává post ministra zahraničí.

sinfin.digital