Piráti zestárli, zbohatli a usadili se. Stává se z „revolucionářů“ strana pro střední třídu?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Piráti se prodrali do čela volebních preferencí. A mezi jejich konkurenty propukla panika. Již dříve je sem tam označovali za „neomarxisty“. Nyní se s varováními před „ultralevicovou bojůvkou“ roztrhl pytel. Nakolik jsou obavy oprávněné? Proveďme důkaz sporem: aby Pirátská strana vyplnila černá očekávání, musela by jít čelem proti zájmům svých voličů, kterými jsou nyní zejména příslušníci středního stavu.

V roce 2017 Piráti dopluli do sněmovny na vlně protestních hlasů. Už tehdy je však kromě „mladých hackerů a squatterů“ volilo dost lidí, kteří nejprve zanevřeli na tradiční strany, a pak je zklamal Babiš, nicméně se nechtěli vrátit k ODS a TOP 09. Tedy nespokojení, ne však antisystémoví. Tím se korzáři lišili od jiné protestní strany – SPD. A hlavně, na rozdíl od ANO, které po roce 2013 aktivní středostavovské voliče totálně zklamalo a muselo je vyměnit za penzisty, dokázali jich Bartoš a spol. za čtyři léta nalákat ještě mnohem více.

Pohled na socioekonomické složení aktuálního pirátského elektorátu, jak ho udává třeba Kantar, nám ukazuje, že nejen od posledních voleb narostl na dvojnásobek, ale také se výrazně proměnil směrem k příslušníkům střední generace. Stále platí, že Piráti jsou s velkým náskokem nejsilnější mezi skupinou do 29 let. K nim však postupně přidávají další věkové kategorie. Pirátská posádka stárne – a také bohatne, protože nabírá především vzdělanější voliče, kteří dosahují lepších příjmů, ovšem až ve vyšším věku.

Piráti se zkrátka ze své „pevnosti mladé generace“ šíří českou společností dál a dál a dobývají nová území. Následující čísla nepocházejí z posledního průzkumu, neboť Kantar socioekonomická data publikuje jen jednou za dva měsíce. Jsou k počátku února, kdy ANO stále vedlo s 25,5 % hlasů, druzí Piráti měli 20,0 % a ODS 11,5 %. Nyní už jsou první Piráti s 22,0 %, druhé ANO má 20,5 % a třetí ODS 9,5 %. Neboli lze předpokládat, že v současné době je tento posun ještě výraznější. 

Vezměme to od nejmladších. Ve skupině 18-29 let vítězí Piráti s 35,5 %, ODS má 15,0 % a ANO 5,5 %; a ještě u lidí 30-44 let mají Piráti 28,5 %, ODS 13,5 %, ANO 12,5 %. Teprve u voličů 45-59 se do vedení dostává ANO s 24 %, nicméně Piráti zde berou solidních 15,5 % a porážejí ODS, pro kterou historicky šlo o základ elektorátu, a nyní se musí spokojit se 14,5 %. Jedinou věkovou skupinou, kde Piráti výrazně prohrávají s ANO, jsou dle očekávání senioři 60+, u kterých má Babiš 47,5 %, Piráti 7,5 % a ODS 6,0 %.

Volební model agentury Kantar (říjen 2020 - leden 2021)
sinfin.digital