Potřebuje vláda od občanů více peněz? Ne. Občané potřebují vládu, která umí šetřit

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Státní finance jsou v rozvratu. Mnozí radí, že je nutné zvýšit daně. Nejen politici, ale i řada ekonomů. Jinak prý nelze dát rozpočet do pořádku. Existuje však ještě druhá cesta: zmrazit výdaje. Není totiž pravda, že by vláda dostávala od lidí a firem málo peněz. Dostává jich dost, jen prostě moc utrácí. Takže uskromnit by se neměli občané, ale stát.

Letošní deficit překročí tři sta miliard a trajektorie nastavená ještě Babišem povede k tomu, že v příštím roce dosáhne naše zadlužení tří bilionů korun. To nejsou radostná čísla. Přesto, nebo spíše právě proto, by vláda neměla sahat ke zvýšení daní. Zradila by tím vlastní program a dále zatížila beztak těžce zkoušené hospodářství. Ekonomové nepochybně jsou schopni předložit hromadu argumentů, proč by měl kabinet vybrat od lidí a firem více peněz. Mám pět jednoduchých a výmluvných důvodů, proč ne.

Za prvé, jako pravicový volič tohle opravdu nechci od vlády slyšet. Není pravda, že za vším jsou jen peníze. Ještě důležitější je v politice ideologie a schopnost držet slovo. V roce 2012 Petr Nečas na naléhání ministra financí Miroslava Kalouska porušil slib a zvedl daně, navíc hlavně živnostníkům s rodinami. Tím podtrhl vlastní elektorát a v roce 2013 i kvůli tomu ODS tak propadla, protože za ní nestáli ani ti, kteří si uvědomovali, že prokurátorský puč je habaďůra. Ale cítili se zrazeni.

Za druhé, na stát už tak pracujeme hodně dlouho. Letos den daňové svobody vyšel na 17. června. Skoro půl roku jsme vydělávali pro vládu. Touto mírou zdanění se blížíme severským zemím. Loni, ještě za Andreje Babiše, jsme na sebe začali pracovat dokonce až 25. června. V roce 2016 za Bohuslava Sobotky jsme mohli slavit už 2. června, o plných 23 dní dříve. Takže makáme na vládu o hodně déle, a ještě rostou dluhy. Řešením tedy není, abychom se více dřeli, ale aby stát tolik nerozhazoval.

Kdyby výdaje za těch pět let rostly stejně rychle jako bohatství země, mohli jsme mít vyrovnaný rozpočet (v roce 2016 byl dokonce přebytkový). Jenomže vláda čtyři roky pořádala bezuzdný mejdan, a přestože ekonomice se dařilo a dostávala dost, aby s tím vyšla, tak nás strašlivě zadlužila. V roce 2021 utratil Babiš o 700 miliard více než Sobotka o pět let dříve. Zde leží klíč k ozdravění státních financí. Za třetí by si vláda neměla brát z ekonomiky větší díl než v roce 2016. Tehdy přece veřejné služby nekrachovaly.

sinfin.digital